Od 1 lipca 2018 r. w polskim systemie podatkowym istnieje mechanizm podzielonej płatności (split payment). Mechanizm ten jest obecnie stosowany dobrowolnie, jeżeli chodzi o przepisy prawa, a teoretycznie decyzja o jego zastosowaniu spoczywa na nabywcy towarów czy usług. Polega on na tym, że podatnik może uregulować na rzecz innego podatnika płatność w taki sposób, gdzie jedynie kwota netto trafi do sprzedawcy, a kwota podatku VAT zostaje przekazana na określone konto bankowe, tzw. rachunek VAT który prowadzi bank sprzedawcy. Sprzedawca w rzeczywistości ma jednak bardzo ograniczone możliwości dysponowania tymi środkami, co istotnie zmniejsza jego płynność finansową. W praktyce jednak, znaczące podmioty gospodarcze często wywierają presję na kontrahencie obligując go do płatności realizowanej w sposób klasyczny, tj. taki, gdzie całkowita kwota brutto trafia na podstawowe konto bankowe sprzedawcy.
Split payment będzie dla niektórych podatników obowiązkowy
Komisja Europejska zgodziła się, na to, aby Polska miała prawo stosować obowiązkowy split payment. Czytaj więcej.
Korzyści ze split payment
Korzyści stosowania mechanizmu podzielonej płatności mogą być widoczne po stronie nabywcy towarów i usług: nabywca regulujący bowiem płatność w ramach tego systemu, zasadniczo, nie będzie podlegał odpowiedzialności solidarnej, w przypadku gdy sprzedawca okaże się być nierzetelnym podatnikiem i nie wpłaci podatku VAT do organu podatkowego.
Obowiązek stosowania mechanizmu
Z uwagi na fakt, że podatek od towarów i usług jest częścią unijnego systemu podatku VAT, stosowanie pewnych mechanizmów wymaga zgody organów Unii Europejskiej. Przepisy unijne w zakresie VAT nie pozostawiają państwom członkowskim swobody w zakresie wprowadzania obowiązku stosowania mechanizmu split payment w prawie krajowym. Z tego powodu polski rząd wystąpił o zgodę do Komisji Europejskiej na stosowanie mechanizmu podzielonej płatności w określonych branżach na zasadzie obligatoryjności. Według decyzji Komisji Europejskiej Polska mogłaby wprowadzić obligatoryjność stosowania mechanizmu podzielonej płatności w okresie 1 marca 2019 r. do 28 lutego 2022 r.
Branże, w których Polska mogłaby stosować obligatoryjne zasady płatności podzielonej to m. in. wyroby ze stali, złoto, srebro, części do samochodów, niektóre kategorie metali, telewizory, dyski czy procesory komputerowe. Ponadto, w zakresie usług byłyby to usługi budowlane, wykończeniowe, remontowe i zbliżone. Jeżeli Polska wprowadzi mechanizm obowiązkowej podzielonej płatności będzie zobowiązana sukcesywnie Komisji Europejskiej przedstawiać raporty i analizy dotyczące m. in. osiągniętych skutków i efektów wprowadzonych regulacji prawnych. Komisja Europejska przyznała bowiem polskiemu rządowi rację w zakresie w jakim uważa on, że mechanizm obowiązkowej podzielonej płatności będzie sprzyjał większej przejrzystości podatkowej, zmniejszeniu liczny oszustw podatkowych i przypadków nierzetelnego rozliczania podatku VAT.
Polecamy w Portalu FK nowe video:
Zobacz także:
Tagi: dokumenty vat, split payment
