Spłatę już po uldze na złe długi należy wykazać w bieżącej deklaracji

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 21-11-2012 r.

Nieściągalną wierzytelność, którą dłużnik zapłacił po skorzystaniu przez wierzyciela z ulgi na złe długi należy wykazać w bieżącej deklaracji VAT.

Jeśli wierzytelność nie zostanie uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze wówczas zachodzi uprawdopodobnione nieściągalności wierzytelności a wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi jeśli zachodzą okoliczności przewidziane w ustawie VAT.

W sytuacji, gdy po dokonaniu korekty przez wierzyciela, należność zostanie uregulowana w jakiejkolwiek formie, powstaje obowiązek zwiększenia (pomniejszonego uprzednio) podatku należnego, w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana.

Trzeba pamiętać, że wierzyciel, który skorzysta z ulgi na złe długi musi:

  • wraz ze złożoną deklaracją VAT, w której dokonała korekty podatku należnego, złożyć zawiadomienie o jej dokonaniu z podaniem kwoty tej korekty, oraz
  • zawiadomić o dokonanej korekcie dłużnika w ciągu 7 dni od dnia jej dokonania, a kopię tego zawiadomienia przesłać do swojego urzędu skarbowego. Na jego podstawie dłużnik zobowiązany jest do pomniejszenia podatku naliczonego, odliczonego uprzednio z niezapłaconych faktur.

Niespełnienie tych obowiązków nie wyłącza prawa do skorzystania z ulgi na złe długi.

 

Jeśli wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi korekty trzeba dokonać poprzez skorygowanie podatku należnego w deklaracji VAT - w zależności od tego, jaką stawką opodatkowana była sprzedaż, której ona dotyczyła.

Przykład:

Firma wysłała do dłużnika zawiadomienie o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi od niezapłaconej wierzytelności w dniu 16 lipca 2012 r. Informację o odbiorze tego dokumentu uzyskała w dniu 20 lipca 2012 r. W ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia przez dłużnika, czyli do 3 sierpnia dłużnik nie uregulował wierzytelności. Wierzycielowi przysługuje wówczas prawo do skorygowania należnego podatku w deklaracji VAT za sierpień 2012 r.

Podstawa prawna:

  • art. 89a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054) - ustawa o VAT.
Lidia Pogodzińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31283 )
Array ( [docId] => 31283 )