Najważniejsze rozwiązania w pakiecie SLIM VAT 3 to:
a) zmiana limitu małego podatnika do 2 mln euro - więcej podatników będzie mogło stosować metodę kasową i rozliczać się kwartalnie.
Sejm przyjął SLIM VAT 3
Ministerstwo Finansów prezentuje przyjęte przez sejm przepisy określane mianem Slim VAT 3 oraz ustawę, która ma pozwolić uszczelnić VAT w sektorze e-commerce. Pierwsze z nich mają z założenia wprowadzić ułatwienia dla firm, drugie to nowe obowiązki dla dostawcy usług płatniczych.
Zobacz także: Pakiet SLIM VAT 3: Poznaj kolejne zmiany w VAT
b) pieniądze zgromadzone na koncie podatku VAT podatnik będzie mógł przeznaczyć na: podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek od sprzedaży detalicznej, podatek cukrowy, podatek od produkcji okrętowej, podatek tonażowy, opłatę od "małpek"
c) przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów nie będzie wymagana faktura aby odliczyć podatek naliczony
d) korekty deklaracji będzie można składać bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego, poza systemem OSS i IOSS
e) nowe, precyzyjne zasady przeliczenia w fakturach korygujących w przypadku gdy faktura jest wystawiona w walucie obcej
Ważne: Jeśli różnica między proporcją wstępną i ostateczną nie przekracza 2 pp nie będzie konieczności wystawiania korekty.
f) o przyjętej proporcji naczelnik urzędu skarbowego będzie jedynie powiadamiany - dotychczas protokół ten musiał być przedmiotem uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego
g) obecnie kwota pozwalająca na uznanie, że określona przez podatnika proporcja odliczenia wynosi 100%, jeśli przekroczyła 98% to 500 zł. Kwota ta zostanie podniesiona do 10 tys. zł. Dotyczy to podatników, którzy wykonują czynności zwolnione z VAT i opodatkowane tym podatkiem.
h) nowe przepisy wprowadzają możliwość rezygnacji z obowiązków drukowania paragonów fiskalnych przez podatników - będzie wprowadzony nowy system dystrybucji paragonów elektronicznych
Zobacz także: Paragony dokumentujące odsprzedaż energii elektrycznej
i) zlikwidowane będą opłaty za wydanie wiążącej informacji stawkowej
j) nie będzie już obligatoryjnych postanowień dotyczących zaliczania wpłaty czy też nadpłaty i zwrotu podatku na poczet zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę.
Zmiany w e-commerce
Nowe przepisy to implementacja dyrektywy zmieniającej dyrektywę VAT. Wprowadzają obowiązek dla banków i innych instytucji finansowych. Będą one zobowiązane do:
a) prowadzenia, przechowywania i przesyłania do szefa KAS ewidencji określonych transakcji płatniczych
b) raportowania płatności transgranicznych, w przypadku gdy w ciągu kwartału dostawca usług płatniczych zrealizuje więcej niż 25 transakcji na rzecz tego samego odbiorcy.
Wspomniane dane będą zarówno przechowywane przez szefa KAS jak i umieszczane w unijnym systemie CESOP. Znajdą się w nim dane przekazywane ze wszystkich państw członkowskich, co stworzy kompleksową bazę danych o płatnościach transgranicznych. System jest postrzegany jako narzędzie analityczne służące do wykrywania nieprawidłowości. Państwa członkowskie będą mogły korzystać z tych danych w określony sposób.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
