W celu zapewnienia większej skuteczności instrumentu reverse charge wprowadzono obowiązek składania informacji o dokonanych transakcjach. Ma to pozwolić na sprawdzenie, czy nabywcy wywiązują się z nałożonego na nich obowiązku rozliczenia podatku.
Rozszerzono listę towarów w ramach odwrotnego obciążenia VAT
Obowiązująca od 1 lipca 2015 r. nowelizacja ustawy o VAT rozszerzyła rozliczenie w ramach odwrotnego obciążenia na sprzęt elektroniczny: telefony, konsole do gry, laptopy, tablety i notebooki. Wprowadzono także nowe obowiązki informacyjne dotyczące dokonywane transakcji.
Rozszerzenie listy towarów, które są rozliczane w ramach odwróconego obciążenia (tzn. podatek rozlicza nabywca) zostało zrealizowane przez modyfikację załącznika nr 11 do ustawy o VAT. Dodano do tego załącznika poz. 21a, 22a-22g i 28a-28d.
Nowe towary objęte systemem odwrotnego obciążenia to m.in. arkusze żeberkowane ze stali niestopowej, złoto nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, złoto inwestycyjne, aluminium, ołów, cynk oraz cyna nieobrobione plastycznie. W przypadku towarów z załącznika nr 11 do ustawy o VAT do zapłaty podatku jest zobowiązany podmiot, który nabył te towary.
Nowelizacja rozszerzyła też stosowanie mechanizmu odwróconego obciążenia na niektóre towary z kategorii elektroniki – dotychczas nieobjęte tym mechanizmem. Chodzi o komputery przenośne: tablety, notebooki, laptopy (a także palmtopy, notebooki, netbooki, minibooki, chromebooki, desktopy czy ultrabooki). Regulacja ta nie obejmuje natomiast towarów takich jak np. przenośne terminale umożliwiające odczytywanie kodów kreskowych czy przenośne urządzenia do identyfikacji biometrycznej (zdolne do zbierania np. odcisków palców, obrazów tęczówki oka czy zdjęć twarzy).
Obowiązek rozliczenia VAT dotyczy obecnie także profesjonalnych nabywców telefonów komórkowych, w tym smartfonów. Systemem reverse charge objęto konsole do gier wideo, z których obraz odtwarzany jest na odbiorniku telewizyjnym, monitorze lub innym zewnętrznym ekranie lub powierzchni, jak również urządzenia do gier wideo mających niezależny monitor obrazowy, nawet przenośnych. Z tej grupy wyłączono części i akcesoria do tych towarów, takie jak kasety z grami, sterowniki gier czy kierownice.
Odwrotne obciążenie będzie dotyczyć:
- towarów, gdy łączna ich wartość bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20.000 zł
- nabywców tych towarów, którzy są podatnikami VAT czynnymi.
Zobacz także:
