Nie, gdyż udzielenie rabatu nastąpiło w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).
Rabat w związku z prowadzoną działalnością nie podlega VAT
Przedsiębiorcy udzielają różnego rodzajów rabatów handlowych – także na 100% zamówienia. Czy zatem powinni odprowadzać VAT od nieodpłatnego świadczenia usług?
W wyniku udzielenia rabatu świadczenie usług, które uprzednio było odpłatne stało się nieodpłatne. Jednak z uwagi, że udzielenie rabatu nastąpiło w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, to nie wystąpi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT. Oznacza to zatem, że w związku z udzieleniem rabatu przedsiębiorcy nie mają obowiązku rozpoznawania VAT należnego.
Art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: odliczenie VAT
