Sposobem rozliczania podatku VAT zarezerwowanym dla małych podatników, jest tzw. metoda kasowa. Od bieżącego roku pozwala ona przedsiębiorcom, którzy z niej korzystają, na rozliczenie się z fiskusem dopiero wtedy, kiedy otrzyma od kontrahenta wynagrodzenie za dostarczone towary/wykonane usługi. Jednakże Ci przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób nie rozliczających VAT-u, muszą liczyć się z pewnym ograniczeniem. W tym przypadku bowiem obowiązek podatkowy będzie powstawał z data otrzymania całości lub części zapłaty, jednak nie później, niż 180. Dnia – licząc od daty wydania towaru lub wykonania usługi.
Przywileje małego podatnika
Kategoria: VAT i akcyza
Data: 14-01-2013 r.
Tak zwani mali podatnicy mogą w Polsce liczyć na przywileje podatkowe, zarówno na gruncie ustawy o VAT, jak i ustawy o podatku dochodowym. Dotyczą one między innymi możliwości rozliczania podatku VAT dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta, sposobu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy czy możliwości skorzystania z jednorazowej amortyzacji.
VAT – rozliczany tylko 4 razy w roku
Możliwość kwartalnego rozliczania VAT-u pozwala małym podatnikom na tymczasowe odroczenie konieczności uregulowania zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Rozliczenie podatku następuje na takich samych zasadach, jak w przypadku powszechnego miesięcznego rozliczania. Deklarację należy złożyć do 25. dnia miesiąca kolejnego po kwartale, którego dotyczy podatek. Inni przedsiębiorcy także mogą składać deklaracje kwartalnie, jednak za pierwszy i drugi kwartał powinni wpłacać zaliczki.Rzadziej wpłacane zaliczki na PIT
Kolejnym przywilejem małego podatnika, jest możliwość rezygnacji z comiesięcznego naliczania zaliczek na podatek dochodowy, w zamian naliczania kwartalnego. Przedsiębiorca powinien jedynie powiadomić o takim rozliczaniu odpowiedni urząd skarbowy pisemnie, do 20. lutego danego roku podatkowego.
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »