Ustawa o VAT nie precyzuje, co należy rozumieć przez zmianę wykorzystywania pojazdu samochodowego. W praktyce powoduje to wiele wątpliwości. Chodzi o obowiązek aktualizacji informacji w przypadku, w którym samochód dotychczas wykorzystywany wyłącznie do celów działalności miałby uzyskać przeznaczenie mieszane, lub w ogóle miałby nie być wykorzystywany w działalności.
Przy sprzedaży samochodu trzeba zaktualizować VAT-26
Gdy zmienia się sposób wykorzystywania samochodu używanego w prowadzonym biznesie, trzeba złożyć aktualizację informacji VAT-26.Takiego obowiązku musi też dopełnić przedsiębiorca, który sprzedaje auto, od którego wcześniej przysługiwało prawo do 100% odliczania VAT.
W przypadku samochodów, które przeznaczone są wyłącznie do wykorzystania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej firma składa do urzędu skarbowego informację na formularzu VAT-26.
Podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są zobowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach. Obowiązku trzeba dopełnić w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. Pełne odliczenie VAT przysługuje m. in. w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.
Samochody są uznawane za wykorzystywane wyłącznie w prowadzonym biznesie, jeżeli sposób wykorzystywania samochodów (określony w ustalonych przez podatnika zasadach ich używania), potwierdzony prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
W przypadku sprzedaży pojazdu dochodzi do sytuacji, w której auto przestaje być wykorzystywane do celów działalności gospodarczej i od tego momentu ustaje prawo podatnika do odliczenia VAT, o czym stosowny organ musi zostać powiadomiony. Jeśli mówi się bowiem o celach innych niż działalność gospodarcza, to również o całkowitym zaprzestaniu wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Wówczas bowiem pojazd nie będzie już służył celom działalności gospodarczej.
Wyrok WSA w Krakowie z 9 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 89/15
Zobacz także:
Ubytki olejów smarowych na etapie magazynowania są opodatkowane akcyzą
Tagi: samochód służbowy, dokumenty VAT
