W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika (art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Motocykle uznane są za pojazdy samochodowe, zatem ograniczenia dotyczące odliczenia podatku dotyczą również tych pojazdów.
Przeznaczenie motocykla na wynajem uprawnia do odliczenia podatku VAT
Jeżeli przedsiębiorca przeznaczył zakupiony motocykl na wynajem, ma prawo do odliczenia całości podatku VAT. Ograniczenie w odliczeniu VAT przy nabyciu pojazdów samochodowych nie mają bowiem zastosowania, jeżeli są wykorzystywane wyłącznie w prowadzonym biznesie.
Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
- sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
- konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
Aby możliwe było pełne odliczanie VAT, fakt wykorzystywania pojazdów wyłącznie do działalności musi być rozpatrywany w kategoriach obiektywnych. Chodzi o sposób wykorzystania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach ich używania, powinien wykluczać ich użycie do celów prywatnych.
Takim wykorzystaniem, wyłącznie w celach prowadzenia działalności, będzie np. wynajmowanie motocykla. Oddanie motocykla w najem będzie czynnością opodatkowaną VAT, a pojazd zostaje oddany do używania na podstawie umowy najmu. Jeżeli zatem pojazd nie będzie używany do celów prywatnych (ani przez podatnika, ani przez jego pracowników), wówczas przedsiębiorca nabywa prawo odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości.
Zobacz także:
