Sprawy dowozu pracowników do miejsca pracy niekiedy przysparzają pewnych problemów podatkowych. Niekiedy przedsiębiorcy mają wątpliwości, czy i w jakich okolicznościach od tego rodzaju przewozów należy odprowadzać VAT. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, gdy mamy do czynienia z dowozem pracowników kontrahenta.
Przewóz pracowników firm zewnętrznych bez VAT
Przedsiębiorca, który organizuje bezpłatny dowóz do przedsiębiorstwa pracownikom firm, z którymi współpracuje, nie odprowadza VAT. Jest to jednak możliwe dopiero po spełnieniu warunku.
Właśnie w tego rodzaju sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Dotyczyła ona podatnika, który prowadził przedsiębiorstwo produkcyjne usytuowane z dala od miasta w SSE. Z uwagi na trudności związane z dojazdem, podatnik zlecił zewnętrznej firmie świadczenie usług transportowych, za co rozliczał się ryczałtowo. Z transportu korzystali nieodpłatnie nie tylko pracownicy spółki, lecz także z firm współpracujących.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy takie darmowe dojazdy do pracy powinny być opodatkowane VAT. Początkowo organ podatkowy uważał, że nieodpłatne świadczenia usług przewozu pracowników innej firmy do miejsca pracy należy opodatkować. Zmienił jednak zdanie. Spółka uzyskała bowiem korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Spór dotyczył oceny tego, czy jeżeli spółka w sposób nieodpłatny świadczy usługi transportowe na rzecz pracowników kontrahenta, przy jednoczesnym posiadaniu prawa do odliczenia VAT z faktury dokumentującej nabycie usługi transportowej, musi opodatkować świadczenie usług na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem nieodpłatne świadczenie usług zrównane jest z odpłatnym, w sytuacji gdy świadczenie usług nie ma związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez podatnika.
Zdaniem ministra finansów i WSA we Wrocławiu nie sposób uznać, że nieodpłatne świadczenie usług przez spółkę w tej sytuacji ma związek z prowadzonym przez nią biznesem. Innego zdania był NSA (I FSK 1514/13), który stwierdził, że skoro spółka organizuje transport dla swoich pracowników, może więc bez dodatkowych kosztów zapewnić dojazd również pracownikom podmiotów zewnętrznych, z którymi współpracuje. NSA uznał, że przewóz pracowników firm zewnętrznych, w omawianej sprawie jest związany z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 marca 2015 r. nr ILPP2/443-843/12/15-S/AK
Zobacz także:
