NSA analizował sprawę spółki, której 100 proc. udziałów miało zostać nabyte przez inną spółkę kapitałową. Aby uprościć strukturę własnościową, zadecydowano o rozwiązaniu i likwidacji spółki. Cały majątek spółki miał zostać przekazany do jednego ze wspólników, który miał kontynuować działalność. Powstało pytanie, czy przekazanie wspólnikowi całości majątku w związku z likwidacją spółki będzie podlegało opodatkowaniu VAT.
Przekazanie majątku likwidowanej spółki wspólnikowi jest dostawą towarów
W sytuacji likwidacji spółki, jeżeli po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli następuje przekazanie wspólnikowi składników majątkowych, należy tę czynność uznać za dostawę towarów. Jeżeli z tymi towarami związane było prawo do odliczenia, to czynność ta musi być potraktowana jako odpłatna dostawa towarów, podlegająca opodatkowaniu – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Według NSA, czynność przekazania wspólnikowi przez spółkę kapitałową w wyniku likwidacji pozostałych w niej po zaspokojeniu wierzycieli, a przed jej wykreśleniem, składników majątkowych – spełnia przesłankę z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Jest zatem dostawą towarów i podlega opodatkowaniu VAT. Jeżeli z towarami tymi związane było prawo do odliczenia, to czynność ta musi być potraktowana jako odpłatna dostawa towarów.
Opodatkowanie przekazania składników majątku likwidowanej spółki kapitałowej jej jedynemu wspólnikowi nie narusza zasady neutralności. Likwidowana spółka kapitałowa miała bowiem prawo do odliczenia VAT od wydatków, których przekazanie na rzecz wspólnika podlegać będzie teraz opodatkowaniu. Z kolei wspólnik otrzymujący tego rodzaju majątek uzyskuje je nieodpłatnie wobec tego nie jest obciążony podatkiem do zapłacenia, którego zobowiązana jest spółka.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, I FSK 93/13.
Zobacz także:
Tagi: likwidacja spółki
