Zdaniem Trybunału stosując obniżoną stawkę podatku na produkty wymienione w pozycjach 82, 92 i 103 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, Polska naruszyła prawo unijne. Chodzi tu o następujące towary:
Polska musi podwyższyć stawki VAT na niektóre wyroby medyczne
Stosując obniżoną stawkę VAT na niektóre rodzaje sprzętu medycznego i pomocniczego oraz produktów do użytku farmaceutycznego, Polska naruszyła częściowo unijną dyrektywę o VAT. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 4 czerwca 2015 r., (C-678/13).
-
sprzęt medyczny i pomocniczy oraz pozostałe urządzenia, które nie są przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne lub które nie są zwykle przeznaczone do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności,
-
towary, które nie są produktami farmaceutycznymi stosowanymi dla ochrony zdrowia, zapobiegania chorobom oraz do celów medycznych i weterynaryjnych lub produktami używanymi do celów antykoncepcyjnych oraz higieny osobistej, wymienionych w pozycjach 82, 92 i 103 w załączniku nr 3 do ustawy o VAT (m.in. związki siarki organiczne, wyroby higieniczne lub farmaceutyczne z gumy, a także soczewki kontaktowe i soczewki okularowe).
Skargę na złożyła Komisja Europejska, która uważała, że stosowanie stawki preferencyjnej ma zbyt szerokie zastosowanie. Chociaż Trybunał przyznał jej rację, to jednak oddalił część zarzutów dotyczących zakresu stosowania obniżonej stawki m.in.: na środki odkażające wykorzystywane w ochronie zdrowia.
Zobacz także:
Tagi: stawki vat
