Problem z ustaleniem stawki VAT powstanie tylko w przypadku przekazywania odpadów. W sytuacji odbierania odpadów nie powstanie obowiązek podatkowy, a w przypadku transportu odpadów obowiązuje stawka VAT w wysokości 0%.
Podatek VAT w obrocie odpadami
Przekazywanie, odbieranie czy transportowanie odpadów to czynności, które mogą powodować konieczność naliczenia VAT. Konsekwencje finansowe nieprawidłowego naliczenia tego podatku mogą być bardzo poważne.
Naliczenie VAT nastąpi wtedy, gdy obrót odpadami będzie miał charakter odpłatny. Stanie się tak w sytuacji, w której przyjmujący odpady otrzyma świadczenie pieniężne za ich przyjęcie lub za wykonanie usługi dotyczącej otrzymanych odpadów.
W konkretnych sytuacjach podatnicy mogą mieć trudności z precyzyjnym określeniem, czy mają do czynienia z dostawą towaru czy świadczeniem usługi.
Do obrotu odpadami zaliczają się następujące czynności:
- odpłatne przekazywanie odpadów firmom posiadającym zezwolenie na gospodarowanie odpadami – zbieranie, transport, odzysk, unieszkodliwianie,
- nieodpłatne przekazywanie odpadów osobom fizycznym w celu wykorzystania na potrzeby własne,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i usług.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) zawiera bardzo obszerne objaśnienia, które są przydatne podczas klasyfikacji towarów czy usług. W razie trudności w zdefiniowaniu usług należy zwrócić się do Głównego Urzędu Statystycznego w celu wydania wiążącej interpretacji.
Po ustaleniu właściwego rodzaju usługi można dokonać przyporządkowania stawki VAT na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: odpady - recykling, stawki vat, pkwiu
