Chodziło o nauczyciela akademickiego, który rozpoczął prowadzenie działalności. Większość świadczonych usług polegać będzie na przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć dydaktycznych oraz prowadzeniu prac dyplomowych na rzecz politechniki. Zajęcia dydaktyczne realizowane będą na studiach I i II stopnia, studiach podyplomowych organizowanych oraz kursach, szkoleniach i warsztatach.
Po spełnieniu warunków usługi edukacyjne są zwolnione z VAT
Usługi kształcenia świadczone przez wykładowcę korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Czego dotyczyła sprawa?
Zajęcia dydaktyczne oraz prowadzenie prac dyplomowych realizowane będą w ramach kształcenia zawodowego oraz będą finansowane w całości ze środków publicznych. Wnioskodawca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Podatnik chciał wiedzieć, czy świadczone przez niego usługi podlegają zwolnieniu z VAT.
Organ podatkowy odmówił pełnego prawa do zwolnienia z VAT.
Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Sąd uznał, że podatnik, jako podwykonawca uczelni będącej podmiotem prawa publicznego, świadczy typowe dla uczelni usługi edukacyjne.
Skoro podmioty niepubliczne o celach komercyjnych świadczące usługi mogą korzystać ze zwolnienia, to nie ma przeszkód, aby osoba będąca nauczycielem akademickim, świadcząca na zlecenie państwowej uczelni jako podwykonawca usługi edukacyjne, nie korzystała ze zwolnienia odnoszącego się do usług edukacyjnych.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT oraz § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie zwolnień od VAT zwolnione od podatku są niektóre usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. usługi obejmujące nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych, przy czym bez znaczenia jest czas trwania kursu w zakresie kształcenia lub przekwalifikowania (art. 44 unijnego rozporządzenia 282/2011).
Kształcenie zawodowe i przekwalifikowanie zawodowe
W konsekwencji – jak wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 19 kwietnia 2016 r. (sygn. I SA/Łd 139/16) – (…) „przez kształcenie zawodowe i przekwalifikowanie zawodowe, o którym mowa w powyższym przepisie, należy rozumieć nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, a więc takie kształcenie, w wyniku którego dana osoba podnosi swoje kwalifikacje, a bezpośrednio po zakończeniu nauki jest w stanie podjąć pracę zarobkową lub wykonywać określony zawód”.
Z komentowanego wyroku wynika, że pojęcie usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego należy rozumieć szeroko. Obejmuje ono również usługi prowadzenia zajęć dydaktycznych na uczelniach. W konsekwencji świadczenie takich usług może korzystać ze zwolnienia od VAT.
Zastrzec jednak należy, że dotyczy to wyłącznie usług finansowanych w całości lub w przynajmniej 70% ze środków publicznych. Co prawda usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione od VAT jeszcze w dwóch przypadkach (gdy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz gdy są świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – w zakresie usług objętych akredytacją), lecz przypadki te w przypadku usług prowadzenia zajęć dydaktycznych nie mają miejsca.
Powoduje to, że zwolnione od VAT na podstawie wskazanych na wstępie przepisów są przede wszystkim usługi prowadzenia zajęć dydaktycznych na uczelniach publicznych (dla takiej też uczelni usługi świadczył podatnik, którego dotyczy komentowany wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego). W przypadku usług prowadzenia zajęć dydaktycznych na uczelniach niepublicznych sytuacja taka ma miejsce stosunkowo rzadko (najczęściej w przypadkach finansowania zakupu tych usług przez uczelnie niepubliczne ze środków unijnych).
Sprawdź też w Portalu FK:
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn. akt I FSK 415/15
- art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.),
- § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 736 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: zwolnienie z vat
