Zwolnienie chorobowe nie pozbawi przedsiębiorcy prawa do odliczenia VAT – takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 3 listopada 2015 r., nr IPPP1/4512-876/15-4/EK.
Po okresie zwolnienia lekarskiego przedsiębiorca musi wznowić działalność gospodarczą
Przebywanie podatnika czynnego VAT prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą na zwolnieniu i tym samym nie prowadzenie działalności gospodarczej, w sposób „aktywny” nie pozbawia jego prawa do odliczenia VAT. Wyjaśnił organ podatkowy.
Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest czynnym podatnikiem VAT. Osoba ta posiada od kilku lat samochód osobowy w leasingu.
Obecnie kobieta przebywa na zwolnieniu chorobowym ze względu na ciążę, nie osiąga żadnych przychodów. Podatniczka miała wypadek samochodowy, auto było naprawione i kobieta musiała ponieść koszty naprawy.
Dowiedziała się, że skoro przebywała na zwolnieniu chorobowym, to samochód nie był używany do celów służbowych i tym samym nie należy jej się zwrot VAT.
Podatniczka twierdziła, że przysługuje jej połowa zwrotu VAT od naprawy samochodu i kosztów wynajmu samochodu zastępczego
Organ podatkowy przyznał kobiecie rację.
Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Zatem w omawianej sprawie istotne jest to, aby po okresie zwolnienia lekarskiego doszło do „wznowienia” działalności gospodarczej, w ramach której wykonywane będą czynności opodatkowane podatkiem VAT.
Zatem w odniesieniu do kosztów naprawy oraz kosztów wynajmu samochodu zastępczego podatniczka ma prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących te wydatki.
Zobacz także:
Tagi: zwolnienie lekarskie, zwrot vat
