W sytuacji gdy najemca lokalu nie zawarł umowy bezpośrednio z dostawcą mediów, wydatki te, stanowiące jeden z elementów świadczenia należnego z tytułu umowy najmu lokalu, stanowią wraz z czynszem obrót, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy VAT, z tytułu świadczenia usług najmu. Odrębne potraktowanie dodatkowych kosztów, które obciążają najemcę z tytułu korzystania przez nich z mediów, stanowiłoby naruszenie i prowadziłoby do sztucznego dzielenia usługi najmu.
Obciążanie najemców kosztami eksploatacyjnymi opodatkowane jest w sposób właściwy według usług wynajmu tych lokali. W przypadku lokali mieszkalnych należy zastosować zwolnienie z VAT, a w lokalu użytkowym - stawkę 25 proc.
Zwolnieniu z podatku VAT podlegają usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części danej nieruchomości na własny rachunek, wyłącznie mając na względzie cele mieszkaniowe.
Należy dokładnie sklasyfikować świadczone przez siebie usługi najmu – np. symbol „usług związanych z zakwaterowaniem” powinien zostać wykazany na fakturze VAT oraz w PKD. Bardzo ważne jest, by w umowach podnajmu jednoznacznie wykazywać, że zawierane są one w celu zakwaterowania, albo w celu mieszkaniowym. W przypadku podnajmowania nieruchomości, bądź jej części, spółkom lub innym jednostkom organizacyjnym niezbędne jest wskazanie, że lokal będzie wykorzystywany jako zakwaterowanie dla pracowników takiego podmiotu.
Całość kwoty (czynsz wraz z dodatkowymi opłatami eksploatacyjnymi) otrzymanej od osoby wynajmującej należy opodatkować tą samą stawką VAT.
Opłaty eksploatacyjne i czynsz z tą samą stawką VAT
Kategoria: VAT i akcyza
Data: 16-02-2015 r.
Wynajmując nieruchomość należy pamiętać, że opłaty eksploatacyjne stanowią jeden z elementów świadczenia usługi wynajmu lokalu. Opłaty te należy opodatkować łącznie z czynszem jednolitą stawką VAT, zależną od tego czy jest to lokal mieszkalny, czy użytkowy.
Zobacz także:
Tagi: najem, opłaty za media, stawki vat

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »