Ustawa o VAT (art. 86 ust. 8 pkt 1) daje prawo do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostaw towarów lub usług wykonanych za granicą (sprzedaż zagraniczna). Warunkiem odliczenia jest jednak, aby kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te zostały wykonane w Polsce. W tym celu przedsiębiorca musi mieć dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. W praktyce może to być umowa czy nawet korespondencja z kontrahentem.
Odliczenie VAT przy sprzedaży za granicą
Prawo do odliczenia VAT przysługuje także w sytuacji, gdy firma wykonuje czynności opodatkowane za granicą Polski. Warunkiem odliczenia VAT przy sprzedaży za granicą jest jednak, aby podatek mogłyby być odliczony, gdyby sprzedaż ta miała miejsce w kraju. Przedsiębiorca musi także mieć dokumenty, z których wynika związek odliczanego VAT z tymi czynnościami.
Jeśli zatem firma ma sprzedaż za granicą, która nie jest opodatkowana w kraju ze względu na miejsce świadczenia (określone w art. 28b-28n ustawy o VAT), to bezsprzecznie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku od importowanych lub nabytych towarów i usług.
Tagi: dokumenty vat, odliczenie vat, stawki vat
