Premier poinformował o przedłużeniu tarczy od 1 stycznia 2023 r. Przedłużenie nie obejmuje jednak wszystkich dotychczas obniżonych stawek VAT. Jego zakres został pomniejszony do produktów żywnościowych. Od 1 stycznia do połowy 2023 r. stawka VAT na żywność nadal ma wynosić 0%. Premier wylicza, że takie działania pozwoliły łącznie zaoszczędzić 7,6 mln zł.
Od 1 stycznia - VAT 0% na żywność i 23% na paliwo
Na konferencji prasowej, która odbyła się 29 listopada 2022 r. Premier poinformował, że zmniejszona stawka podatku VAT na żywność będzie obowiązywała także od 1 stycznia 2023 r. do połowy roku. Jednak zmiana w Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej dotyczy tylko produktów żywnościowych. Co za tym idzie - od stycznia m.in. ceny na stacjach benzynowych będą obejmować 23% - a nie 8%.
Od 1 stycznia zerową stawką VAT przewidzianą w zmodyfikowanej Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej nadal będą objęte takie produkty jak: owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Obniżony VAT na produkty żywnościowe obowiązuje od 1 lutego 2022 r. - wówczas z 5% został zmniejszony do 0%.
Opublikowany komunikat na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pominął, który informował o wsparciu rządu w ciężkich czasach, pominął jednak pewne kwestie dotyczące tarczy antyinflacyjnej. Brakuje w nim informacji o tym, że obowiązujący dotychczas zmniejszony VAT m.in. na paliwo wraca do zasadniczej wysokości czyli 23%. Przypomnijmy - do końca grudnia obowiązuje 8% VAT na paliwa silnikowe - zamiast 23% (obowiązująca tarcza antyinflacyjna nie dotyczyła jedynie stawki VAT, a dodatkowo akcyzy oraz podatku handlowego), stawka 5% dotyczy energii elektrycznej i cieplnej - zasadnicza także wynosi 23%.
Stosowana w Polsce Tarcza Antyinflacyjna nie jest zgodna z przepisami Unii Europejskiej. A te nie pozwalają na stosowanie zerowej stawki VAT w przypadku nawozów. Nie dają takiej możliwości również w przypadku gazu ziemnego. Komisja Europejska zaznaczyła również, że państwa członkowskie nie mogą w żaden sposób obniżać stawki VAT na paliwa silnikowe, nawet w przepisach ograniczonych czasowo.
Na cenę paliw ma wpływ także marża. Póki co Premier uspokaja, że od stycznia ceny paliw na stacjach benzynowych nie wzrosną drastycznie. Niestety pewności nie będziemy mieli wcześniej niż właśnie w styczniu, kiedy przyjdzie nam zmierzyć się z tankowaniem.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
