Wniesiony poselski projekt ustawy zawiera dwa artykuły. W pierwszym okres obowiązywania obniżonych stawek VAT zostaje w każdym kolejnym przypadku przedłużony do 31 grudnia 2023 r. W drugim, projektodawcy zakładają, że przepisy mogą wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Obniżony VAT do końca 2023 r.
W dniu 4 listopada 2022 r. wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Projektodawcy proponują utrzymanie obniżonych stawek VAT na cały rok 2023.
Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że obniżone stawki VAT będą obowiązywały do końca 2022 r. Przypomnijmy, że dotyczy to najistotniejszych produktów w codziennym życiu - takich jak żywność, energia elektryczna, energia cieplna, paliwa, czy nawozy.
Jednak przewidywania nie są nazbyt optymistyczne i można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że wysoka inflacja nie minie z końcem bieżącego roku. Wręcz przeciwnie, będzie jeszcze rosła w 2023 r.
Dotychczas tzw. tarcze były stosowane w stosunkowo krótkich okresach i przedłużane. W takich warunkach trudno mówić o pewności prawa i równie trudno planować działania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy planowanie wydatków domowych.
Projektodawcy zaznaczają, że biorąc pod uwagę takie okoliczności, wprowadzanie przepisów dotyczących stawek VAT praktycznie z miesiąca na miesiąc nie jest wskazane.
W uzasadnieniu projektu czytamy, że zasadne jest podjęcie działań legislacyjnych, które doprowadzą do utrzymania obniżonych stawek VAT w ciągu całego roku 2023.
Wejście w życie przepisów po 14 dniach od ogłoszenia jest zdaniem twórców projektu wystarczającym okresem vacatio legis, biorąc pod uwagę fakt, że przepisy są korzystne dla obywateli i przedsiębiorców. Zresztą w uzasadnieniu zaznaczony jest pozytywny wpływ projektowanej zmiany właśnie na przedsiębiorców, szczególnie na działalność mikroprzedsiębiorców, oraz małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy - Prawo przedsiębiorców. Już teraz coraz większa grupa osób prowadzących mikro i małe przedsiębiorstwa przewiduje zakończenie działalności gospodarczej w sektorze handlu i usług.
W ocenie skutków regulacji, projektodawcy przytoczyli tezę analityków, zgodnie z którą powrót do podstawowych stawek VAT przyczyni się do gwałtowniejszego wzrostu inflacji. Brak tzw. tarczy antyinflacyjnej może doprowadzić do sytuacji, w której już na początku roku 2023 inflacja przekroczy 20%. Dodatkowo jeszcze zauważono trudną sytuację gospodarstw domowych, oraz jednostek podległych samorządom terytorialnym czyli szkół, szpitali itp oraz samych samorządów - nie są oni podatnikami VAT, nie mają możliwości odliczenia podatku naliczonego.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty, proponowane jest przedłużenie obowiązywania obniżonych stawek VAT przez cały rok 2023.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym jeszcze nie został nadany numer druku - portal sejm.gov.pl
