W niektórych szkołach mają miejsce sytuacje, gdy z obiadów w stołówce mogą korzystać tylko uczniowie, a nauczyciele – nie. Organy prowadzące tych placówek uważają, że wykupienie obiadów przez nauczycieli jest związane z odprowadzaniem VAT.
Obiady dla nauczycieli bez VAT
Sprzedaż obiadów w stołówce szkolnej dla nauczycieli jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Fiskus obalił błędne założenia niektórych organów prowadzących, jakoby wyżywienie w stołówce nie było niezbędne do wykonywania usługi podstawowej.
Tymczasem według Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, usługi wyżywienia świadczone przez stołówkę szkolną dla nauczycieli (pracowników pedagogicznych) są ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą polegające na ich żywieniu. W konsekwencji, usługi te podlegają zwolnieniu od podatku do towarów i usług stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT.
Na podstawie tego przepisu zwolnione od VAT są usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane:
- w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty,
- przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.
Jednak zwolnienie nie przysługuje, jeśli usługi nie są niezbędne do wykonywania usługi podstawowej lub gdy ich celem jest osiągnięcie dodatkowego przychodu.
Organ podatkowy wyjaśnił, że szkoły nie prowadzą działalności dla zysku, opłaty za korzystanie ze stołówki mogą być kalkulowane wyłącznie na poziomie zapewniającym jedynie pokrycie faktycznych kosztów wytworzenia posiłków.
Funkcjonowanie stołówek szkolnych służy zapewnieniu prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych przez jednostki systemu oświaty, a w szczególności wspieraniu prawidłowego rozwoju uczniów, do których jednostki te są między innymi powołane.
Skoro stołówka szkolna działa na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty, to świadczone usługi stołówkowe na rzecz nauczycieli, są usługami ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą. W konsekwencji są zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 sierpnia 2015 r., nr IBPP2/4512-596/15/RSz
Zobacz także:
Tagi: zwolnienie z vat
