Niekiedy przedsiębiorcy udzielają nieoprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych swoim podwładnym. Wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy spółka, która mimo że jest podatnikiem VAT, nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek i nie udziela ich innych podmiotom. Udzielanie pożyczek pracownikom odbywa się na podstawie wewnętrznego regulaminu. Nie zawsze przedsiębiorcy wiedzą czy i w jakim zakresie tego rodzaju czynność jest zwolniona z VAT.
Nie trzeba płacić VAT pożyczając pieniądze pracownikowi
Pożyczki udzielane pracownikom, które są nieoprocentowane i pochodzą ze środków obrotowych spółki stanowią odpłatne świadczenie usług. Nawet gdy spółka jest płatnikiem VAT, pożyczka tego rodzaju nie będzie opodatkowana.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwolnione są od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.
Udzielanie pożyczek przez podatnika podatku od towarów i usług spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające opodatkowaniu, niezależnie od częstotliwości i celu ich udzielenia, czy statusu nabywcy.
Jeżeli jednak z tytułu udzielanych pożyczek przedsiębiorca nie uzyska wynagrodzenia w postaci odsetek, wówczas czynność ta nie stanowi odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
W przypadku, gdy udzielanie pożyczek nie służy celom działalności gospodarczej spółki, lecz służy jego pracownikom, wówczas należy pamiętać, że czynność udzielania pracownikom nieoprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych spółki podlega opodatkowaniu VAT w związku z uznaniem jej za świadczenie usług na mocy art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.
Jednak na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 września 2014 r., IBPP2/443-497/14/AB
Zobacz także:
Tagi: zwolnienie z vat, pożyczka, kredyt
