Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest skorelowane z momentem, w którym podatek VAT staje się wymagalny, czyli z momentem powstania obowiązku podatkowego. Kłopot może pojawić się wtedy, gdy sprzedawca nie wystawi faktury w odpowiednim terminie.
Nie można odliczyć podatku bez faktury od kontrahenta
Nabywca nie ma prawa do odliczenia VAT w sytuacji, gdy sprzedawca spóźnia się z wystawieniem faktury. Podatnik chcąc obniżyć podatek musi poczekać do kolejnego okresu rozliczeniowego. Może wówczas odliczyć VAT w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
W podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.
Jeżeli podatnik nie odliczył VAT w terminie, będzie mógł to zrobić w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. W przypadku otrzymania faktury z opóźnieniem w stosunku do daty powstania obowiązku podatkowego dla czynności, którą dokumentuje odliczenie podatku w niej zawartego będzie możliwe dopiero po otrzymaniu tej faktury, nawet wtedy, gdy pomiędzy datą obowiązku podatkowego a otrzymaniem faktury minęło więcej niż trzy miesiące.
Z kolei jeżeli do odliczenia podatku nie dojdzie także w tych terminach, może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wyłącznie poprzez korektę deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym spółka otrzymała te dokument. Będzie miała na to 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 sierpnia 2014 r., nr ILPP2/443-528/14-2/EN
Zobacz także:
Tagi: odliczenie vat, faktura
