O wprowadzonych ułatwieniach poinformowała. 6 marca 2022 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na portalu gov.pl.
Nie każda pomoc skorzysta z uproszczonej odprawy celnej
Ponad 100 TIRów z pomocą dla Ukrainy dziennie pojawia się na granicy. Uproszczona odprawa celna w odniesieniu do pomocy przesyłanej dla Ukrainie, ma usprawnić proces dystrybucji towarów dla najbardziej potrzebujących.
Uproszczone procedury przekraczania granicy dotyczą dwóch przejść granicznych. Można z nich skorzystać tylko w: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec. Dodatkowym warunkiem jest przewóz pomocy samochodami ciężarowymi. Miejscem docelowym musi być miejscowość na terenie Ukrainy. W innych przypadkach, trzeba będzie zastosować się do ogólnych zasad przekraczania granicy.
Ważne! Niezależnie od ułatwień, kierowcy muszą mieć ważny paszport.
Uproszczona odprawa celna tylko z elektronicznym formularzem
Aby skorzystać z uproszczonych procedur trzeba przygotować odpowiedni formularz elektroniczny, wysyłany za pomocą profilu zaufanego. Można go znaleźć na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl
Rząd uruchomił platformę służącą koordynowaniu pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. Platforma została zbudowana w ramach portalu www.pomagamukrainie.pl. Tutaj właśnie można znaleźć odpowiedni formularz elektroniczny, umożliwiający skorzystanie z uproszczonej odprawy. Aby go wysłać potrzebny jest profil zaufany.
Na podany adres mailowy zostanie wysłane potwierdzenie przesłania formularza, wraz i informacją o samym transporcie oraz unikalny numer formularza. Ten będzie się również znajdować na tzw. oznaczeniu, które należy wydrukować i umieścić w górnym prawym rogu przedniej szyby.
Kiedy transport nie skorzysta z uproszczeń?
Choć cel jest szczytny, to wysyłanie pomocy humanitarnej na Ukrainę wiąże się z koniecznością stosowania zasad wysyłki poza obszar celny UE.
Aby pomóc i usprawnić cały proces, w izbach administracji skarbowej zostali wyznaczeni koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej.
Warto pamiętać, że to wewnętrzne placówki celne są odpowiedzialne za objęcie procedurą wywozu. Wbrew pozorom nie dzieje się to wszystko w placówkach przygranicznych. Aby odprawa przebiegła sprawnie trzeba przede wszystkim przekazać wykaz wywożonych towarów. Administracja skarbowa udostępnia na tej podstawie informacje, czy w ogóle towary te mogą być przedmiotem pomocy humanitarnej. Jeśli tak - przedstawi listę niezbędnych dokumentów.
Ważne! Eksportowane towary nie podlegają cłu
źródło: Informacja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
Oprac. red.
