W wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, nie następuje pełna sukcesja podatkowa, ponieważ nie obejmuje ona zobowiązań, a jedynie prawa – wyjaśniła izba skarbowa. Chodziło o przedsiębiorcę działającego w formie spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia działalności prowadzonej przez osobę fizyczną. Okazało się, że w 2013 roku przez pomyłkę osoba fizyczna zawyżyła wartość faktur sprzedaży, nastąpiło to jeszcze przed przekształceniem.
Następca prawny może skorygować błędne faktury
Spółka powstała w wyniku przekształcenia osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, ma prawo do poprawienia faktur swego poprzednika, który zawyżył wartość sprzedaży. To wnioski z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP2/4512-1/15-4/MM.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy spółka ma prawo do skorygowania faktur wystawionych przez osobę fizyczną. Jak wyjaśnił organ podatkowy następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. Faktury korygujące wystawia się w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym.
Organ podatkowy zwrócił uwagę, że w omawianym przypadku w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, nie następuje pełna sukcesja podatkowa, ponieważ nie obejmuje ona zobowiązań, a jedynie prawa (art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej).
Spółka z o.o. będzie sukcesorem osoby fizycznej m.in. w kwestii możliwości wystawiania faktur korygujących do faktur wystawionych przed przekształceniem. To dlatego, że będzie to czynność mająca na celu zmniejszenie podstawy opodatkowania i podatku należnego, czyli nie powodująca powstania zaległości podatkowych u osoby fizycznej. W konsekwencji organ podatkowy uznał, że spółka jako następca prawny osoby fizycznej ma możliwość wystawienia faktur korygujących do faktur wykazujących błędną zawyżoną wartość sprzedaży wygenerowaną przez osobę fizyczną w trakcie jej działalności. Spółka powinna rozliczyć faktury korygujące za okres, w którym otrzyma potwierdzenie odebrania faktury korygującej przez nabywcę.
art. 29a ust. 10 i ust. 13, art. 106e ust. 1 pkt 3, art. 106j ust. 1, art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: spółka z o.o., faktura
