Tarcza antyinflacyjna w swojej drugiej odsłonie wystartowała 1 lutego. Z założenia miała obowiązywać do 31 lipca, jednak wiemy już, że będzie to przedłużone. Ostateczny termin jednak nie jest znany.
Najnowsza tarcza antykryzysowa - tarcza AntyPutinowska
Przy okazji rozmów o budowie gazociągu Baltic Pipe, premier zapowiedział wprowadzenie nowej tarczy antykryzysowej - tym razem ma to być tarcza antyputinowska, która będzie miała niwelować skutki inflacji i wzrostu cen. Poinformował także podczas konferencji, że dotychczasowa tarcza antyinflacyjna zostanie wydłużona.
Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0
Zgodnie z wprowadzonymi od lutego przepisami, został obniżony VAT na wiele produktów. Dzięki temu ceny tych produktów miały być niższe.
Na skutek wprowadzonej tarczy stawki podatku VAT wynoszą:
- 8% na paliwo,
- 5% na prąd i ciepło,
- 0% na gaz, na nawozy i na podstawowe produkty spożywcze.
Wprowadzona w lutym tarcza antyinflacyjna była odpowiedzią na rosnącą inflację. Ta z kolei czerpała swoje źródła w sytuacji gospodarki po pandemii COVID-19. Teraz do tych elementów doszła sytuacja międzynarodowa. Ceny wielu produktów, m.in. ceny paliwa - poszybowały w górę.
Nowe przepisy antykryzysowe
Tarcza antyinflacyjna miała doprowadzić do obniżenia m.in. cen paliwa i gazu poprzez zmniejszenie podatku VAT. Ostatnie wydarzenia pokazały, że mimo jej wprowadzenia, ceny te jeszcze bardziej wzrosły, sięgając nieznanego wcześniej w Polsce poziomu. W związku z tym, przy okazji rozmów o uniezależnieniu się od Rosji dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe, dziennikarze pytali również o przewidywane dalsza kroki, mające zapobiec niekorzystnej sytuacji cenowej.
Premier zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona. Uznał, że ceny paliwa i innych surowców, to koszty jakie ponosimy na skutek walki z Putinem. Koszty surowców przekładają się też na wyższe ceny żywności i ceny usług.
Zapowiedział także prace nad nowymi rozwiązaniami, określanymi jako tzw. tarcza antyputinowska. Ma ona być odpowiedzią na to co wydarzyło się z gospodarką i inflacją, po ataku Rosji na Ukrainę. Nie wspomniał jednak na czym dokładnie miałyby one polegać. Można się spodziewać, że będą to zmiany dotykające indywidualnych budżetów obywateli - zapewne więc czekają nas m.in. kolejne modyfikacje rozliczeń podatkowych.
Konferencja Prezesa Rady Ministrów podczas wizyty w tłoczni błękitnego paliwa w Goleniowie - materiał wideo opublikowany na portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - gov.pl
