W celu ograniczenia nadużyć w tym obszarze skrócono do 1 miesiąca okres rozliczeniowy (dotyczy to obrotu towarami wrażliwymi o wartości ponad 50 tys. złmiesięcznie bez VAT). Podatnicy o mniejszych obrotach mogą rozliczać się kwartalnie.
Nabywca odpadów musi wykazać VAT
Przedsiębiorca, który kupi wyroby stalowe, paliwa, nieobrobione złoto będzie odpowiadał solidarnie ze zbywcą za nierozliczony podatek od towarów i usług. Zmiany w sposobie rozliczania VAT obowiązują od 1 października 2013 r. w handlu tzw. produktami wrażliwymi. Nowe regulacje dotyczą wyrobów stalowych, paliw (benzyny, olejów, gazów) oraz złota nieobrobionego (w postaci półproduktu lub proszku), które zostały wykazane w nowych załączniku nr 13 do ustawy o VAT.
Rozszerzono również zakres towarów (złomu) objęty załącznikiem nr 11 do ustawy o VAT, który podlegał mechanizmowi odwrotnego obciążenia. Do obowiązującej listy dodano kolejne pozycje zawierające: wyroby stalowe (głównie półprodukty wykorzystywane w budownictwie), niebezpieczne odpady zawierające metal, odpady z papieru i tektury, niektóre surowce wtórne (papierowe, szklane, metalowe, gumowe, plastikowe) oraz wraki do złomowania.Mechanizm odwrotnego obciążenia oznacza, że podatek od tych towarów rozlicza nabywca, a nie dostawca.
Tagi: dokumenty vat, podatnik vat czynny
