Stanowiska sądów administracyjnych i organów podatkowych dotyczące odliczania VAT w przypadku nabycia paliwa z użyciem kart paliwowych można scharakteryzować następująco:
Kwalifikacja nabycia paliwa z użyciem kart paliwowych dla celów VAT
W przypadku nabywania paliwa z użyciem kart paliwowych powstaje wątpliwość dotycząca prawidłowej kwalifikacji takiej transakcji dla celów VAT. Przepisy ustawy o VAT nie regulują jednoznacznie tej kwestii, a w orzecznictwie sądów administracyjnych i interpretacjach podatkowych pojawiają się dwa różne stanowiska.
Stanowisko 1. Dostawa łańcuchowa
Emitent kart paliwowych nabywa paliwo od stacji benzynowej a następnie sprzedaje je swojemu klientowi. Towar zostaje przekazany przez pierwszego podatnika trzeciemu podatnikowi, a drugi podatnik formalnie jest jednocześnie nabywcą towaru od pierwszego podmiotu i dostawcą towaru dla ostatniego podmiotu.
W tej sytuacji emitent kart paliwowych powinien wystawiać faktury sprzedaży paliwa klientowi.
Stanowisko 2. Usługa finansowa
Jest to konstrukcja polegająca na przyjęciu, że emitent kart świadczy jedynie usługę finansową na rzecz ostatecznego klienta, natomiast dostawa z rozumieniu ustawy o VAT odbywa się pomiędzy stacją benzynową a klientem.
Przy tym założeniu to stacja benzynowa powinna wystawić fakturę sprzedaży paliwa.
NSA w jednym z ostatnich wyroków dotyczących tej problematyki (sygn. akt I FSK 1478/13) stwierdził, że analizując transakcje pomiędzy wystawcą kart paliwowych a klientem należy rozważyć, jaki był zasadniczy cel nabycia karty – czy celem tym było ułatwienie w tankowaniu paliwa i rozliczeniach z tym związanych, czy też samo nabycie paliwa. Klasyfikacja takich transakcji może zatem zależeć od sformułowań umowy zawartej przez spółkę z danym operatorem kart.
Każda z tych konstrukcji determinuje inny sposób fakturowania. Dla odbiorcy faktury (klienta), który chce odliczyć VAT, kluczowe znaczenie ma natomiast poprawność otrzymanej przez niego faktury zakupowej, czyli m in. wystawienie tej faktury przez właściwego dostawcę.
W związku z rozszerzeniem prawa do odliczenia VAT w odniesieniu do samochodów osobowych od 1 lipca 2015 r., kwestia ta będzie miała teraz znaczenie również dla wielu firm. Biorąc jednak pod uwagę powyższe rozbieżności interpretacyjne jedyną możliwością bezpiecznego odliczania VAT w przypadku korzystania z kart paliwowych będzie uzyskanie pozytywnej indywidualnej interpretacji dotyczącej konkretnego stosowanego przez spółkę schematu.
Zobacz także:
