Nieustannie podnoszone są argumenty, że wdrożenie i korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur to droga do optymalizacji procesów fakturowych, ułatwienia związane z obiegiem dokumentów - czyli przede wszystkim ułatwienia i korzyści dla przedsiębiorców. Podkreśla się możliwość skorzystania z szybszego zwrotu VAT - termin ma skrócić się z 60 na 40 dni, oraz brak konieczności generowania plików JPK_FA. Wśród korzyści, pojawiły się jednak propozycje zmian przewidzianych dla KSeF przepisów.
KSeF - będą zmiany w elektronicznych fakturach
Po szerokich konsultacjach dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) pojawiły się propozycje zmian w elektronicznych fakturach. Jedna z nich dotyczy przesunięcia terminu wprowadzenia obowiązku wystawiania faktur w elektroniczny sposób.
Spotkanie z cyklu Dialog z Biznesem, które odbyło się 31 stycznia 2023 r. było poświęcone nowemu systemowi rozliczeń, który zakłada wprowadzenie e-faktury jako powszechnego sposobu rozliczeń, dodatkowo zresztą obowiązkowego.
Zobacz także: E-faktura w KSeF – jak przygotować się na nowe obowiązki
Zmiana terminu wejścia w życie KSeF
Na spotkaniu zaprezentowano propozycje zmian w dotychczasowym kształcie proponowanych rozwiązań. Zmiany dotyczą przede wszystkim przesunięcia terminu wejścia w życie KSeF na 1 lipca 2024 r. - dotychczas termin ten był określany jako 1 stycznia 2024 r.
Termin ma być jeszcze dłuższy dla podatników zwolnionych podmiotowo z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ustawy o VAT - dla nich termin wprowadzenia obowiązku korzystania z KSeF miałby zostać wprowadzony dopiero od 1 stycznia 2025 r.
Wyłączenia z KSeF
Druga propozycja dotyczyła wyłączenia z systemu faktur konsumenckich (B2C). System ma nie obejmować także biletów spełniających funkcję faktury. Przykładem takich dokumentów są chociażby paragony na autostradach płatnych.
Czas przejściowy
Nowością jest także wprowadzenie możliwości wystawiania w dotychczasowej formie faktur z kas fiskalnych i faktur uproszczonych. Ta możliwość ma istnieć do 31 grudnia 2023 r.
Awarie podatnika
Pojawiła się także propozycja rozwiązania na wypadek awarii po stronie podatnika. W takim przypadku będzi mógł on wystawić fakturę w trybie offline, poza KSeF, a następnie dostarczyć ją do systemu e-faktur następnego dnia wystawieniu jej w trybie offline.
Łagodniejsze sankcje
W propozycjach znalazły się także zapisy dotyczące liberalizacji sankcji za nieprzejście na KSeF i stosowanie ich dopiero od dnia 1 stycznia 205 r.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
