Kiedy zużycie węgla na cele opałowe podlega akcyzie

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 11-11-2012 r.

Zużycie opału na cele prowadzonej działalności nie podlega VAT. Jednak opodatkowanie może wystąpić na gruncie podatku akcyzowego, zwłaszcza jeśli dotyczy zapasów węgla i koksu zgromadzonych przed 2 stycznia 2012 r.

Opodatkowaniu VAT podlega w każdym przypadku, przekazanie towarów należących do przedsiębiorcy osobom trzecim. Zużycie natomiast własnych towarów na cele prowadzonej działalności nie rodzi skutku ich opodatkowania VAT. Nie powstanie zatem obowiązek opodatkowania VAT, zużytego węgla na cele prowadzonej działalności.

Nowe przepisy od 2 stycznia 2012 r.

Jeśli zużycie węgla dotyczy zapasów zgromadzonych przed 2 stycznia 2012 r. i spółka nie jest objęta zwolnieniem – wówczas powstaje obowiązek zapłaty akcyzy na węgiel.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, podmioty posiadające zapasy węgla zgromadzone przed 2 stycznia 2012 r. stają się podatnikami akcyzy z chwilą jego zużycia, o ile nie są objęci zwolnieniem z tego obowiązku na podstawie art. 31a ustawy o podatku akcyzowym. Jest to wynik nowelizacji w zakresie akcyzy, która weszła w życie z początkiem 2012 r.

 

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany

Niestety nowe przepisy w zakresie obrotu akcyzą są zmorą dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany. Do przygotowywanej właśnie III ustawy deregulacyjnej mają być dodane przepisy, które ułatwią dokumentowanie obrotu węglem w zakresie akcyzy. Pod kontrolą akcyzową ma pozostać tylko sprzedaż węgla na rzecz finalnego odbiorcy. Zmiany przewidują:

  • zniesiona instytucji pośredniczącego podmiotu węglowego (PPW),
  • wyeliminowanie obowiązku stosowania przy handlu węglem tzw. dokumentu dostawy.

Podstawa prawna:

  • art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.),
  • art. 9a ust. 2, art. 31a ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.).

Autor: Magdalena Skalska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31274 )
Array ( [docId] => 31274 )