Opodatkowanie VAT tzw. świadczeń złożonych było już przyczyną wielu sporów i nadal jest źródłem kontrowersji. Ma to szczególne znaczenie dla przedsiębiorców zajmujących się organizacją pobytów szkoleniowych z wyżywieniem. Często skłaniają się oni do wystawiania faktur VAT ze stawką 8%, wliczając w cenę serwis herbaty i kawy. Jednak zarówno organy podatkowe, jak też sądy administracyjne uznają, że oferowane usługi serwisu kawy i herbaty nie są niezbędne do właściwego świadczenia usług zakwaterowania wraz z wyżywieniem.
Kawę na szkoleniu należy opodatkować odrębnie
Napoje podawane w czasie szkolenia należy opodatkować poza główną usługą. Nie są one bowiem niezbędne do właściwego świadczenia usługi zakwaterowania z wyżywieniem podczas szkolenia pracowników.
Podczas szkolenia serwowane są posiłki oraz napoje – chociaż między świadczeniami tymi występuje dość bliski związek (jest naturalne, że jeśli szkolenie trwa dłuższy czas, to jego uczestnikom zapewniany jest posiłek oraz napoje), to jednak świadczenia te realizują odrębne cele i dlatego powinny być traktowane osobno.
Problematyka dotycząca opodatkowania VAT świadczeń złożonych była już wielokrotnie przedmiotem refleksji w orzecznictwie, nadal jest źródłem kontrowersji. Wystarczy przypomnieć problem traktowania jako jednego świadczenia ubezpieczenia samochodów (usługi zwolnionej z VAT) oraz oddawania ich w leasing (usługi opodatkowanej 23% VAT). W uchwale 7 sędziów z 8 listopada 2010 r. (sygn. akt I FPS 3/10) NSA uznał, że jest to jedno kompleksowe świadczenie. Konkluzja ta została jednak podważona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który w orzeczeniu z 17 stycznia 2013 r. (sprawa C-224/11 BGŻ Leasing przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie) uznał, że należy w takiej sytuacji mówić o dwóch odrębnych świadczeniach.
Wyrok NSA z 14 listopada 2014 r. (I FSK 1796/13)
art. 41 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: stawki vat, szkolenia pracownicze
