Trzeba pamiętać, że nie każdy import towarów (czyli przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium UE – zob. art. 2 pkt 7 ustawy o VAT) podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Opodatkowaniu podlega tylko import, którego miejsce świadczenie znajduje się na terytorium Polski (zasady ustalania miejsca świadczenia importu towarów określają przepisy art. 26a ustawy o VAT).
Import towarów należy wykazać w deklaracji VAT
Przedsiębiorcy kupujący towary od nabywców spoza UE, które są odprawiane w agencji celnej mają wątpliwości odnośnie możliwości odliczenia od nich VAT.
W konsekwencji odpowiedź na pytanie odnośnie odliczenia VAT zależy w pierwszej kolejności od tego, czy w danej sytuacji doszło do importu towarów na terytorium kraju. Jeżeli nie, odliczenia VAT z tytułu importu towarów nie wchodzi w grę, gdyż nie jest to polski VAT (lecz podatek państwa członkowskiego, w którym import towarów został opodatkowany).
Jeżeli jednak doszło do importu towarów na terytorium kraju, to kwota podatku wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego, jakim jest poświadczone zgłoszenie celne (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, nrITPP3/443-212/14/AT) stanowi kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o VAT).
Podlega ona odliczeniu na zasadach ogólnych a więc w zakresie, w jakim importowane materiały zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Wówczas import tych materiałów (w tym kwota VAT wynikająca z poświadczonego zgłoszenia celnego) może zostać wykazany w poz. 43 i 44 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D, składanej za okres rozliczeniowy otrzymania elektronicznego poświadczenia zgłoszenia celnego (PZC) lub jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.
Art. 2 pkt 7, art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 26a oraz art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z zm.).
