Problem: Ustawa o VAT reguluje zasady rozliczania podatku w oparciu o wystawione faktury. Czy można odliczać VAT z innych dokumentów niż faktura?
Faktura nie jest jedynym dokumentem uprawniającym do odliczenia VAT
Odliczenie VAT możliwe jest z faktur niezawierających wszystkich danych wskazanych w ustawie. Importerzy towarów odliczenia VAT mogą dokonać z dokumentu celnego.
Rozwiązanie: Należy mieć na uwadze warunek, który jest konieczny dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT, a mianowicie właściwe udokumentowanie poniesionego wydatku.
Prawo do obniżenia podatku należnego (co do zasady wynikającego z realizowanej sprzedaży) o kwotę podatku naliczonego (dotyczącego dokonywanych zakupów) przysługuje w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Tym samym, wykonywanie jedynie działalności zwolnionej np. świadczenie na własny rachunek usług najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym wyłącznie na cele mieszkaniowe uniemożliwia dokonywanie stosownych odliczeń.
W większości przypadków kwota podatku naliczonego wynikać będzie z faktury. W świetle ustawy o VAT, za fakturę uznaje się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. Fakturę elektroniczną stanowi natomiast faktura w formie elektronicznej wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym.
Warto wskazać, że w niektórych przypadkach konieczne jest umieszczenie dodatkowych danych na fakturze. Przykładowo, w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca, faktura powinna zawierać wyrazy "odwrotne obciążenie".
- art. 86 ust. 1, ust. 2, ust.10, ust. 10b oraz art. 106e ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.),
- § 3 rozporządzenia ministra finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r. poz. 1485).
Zobacz także:
Tagi: faktura, odliczenie vat
