Informacja o możliwości powrotu do zwolnienia z VAT pojawiła się w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 9 kwietnia 2015 r. W ocenie Ministerstwa Finansów, jeśli chodzi o podatników, którzy po 10 sierpnia 2014 r., tj. po wejściu w życie nowelizacji ustawy z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym zrezygnowali ze zwolnienia, a teraz chcieliby do niego powrócić mogą to zrobić już od 1 maja 2015 r. Wcześniej muszą zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, trzeba to zrobić do 8 maja 2015 r.
Do 8 maja trzeba zgłosić chęć powrotu do zwolnienia z VAT
Minister finansów uznał, że podatnicy, którzy po 10 sierpnia 2014 r. zrezygnowali ze zwolnienia z VAT, będą mogli do niego wrócić po 1 maja br. Trzeba pamiętać o terminach – zawiadomienie do urzędu skarbowego należy wysłać do 8 maja 2015 r.
Informacja ta nie wynika z treści samej interpretacji ogólnej, została opublikowaną w formie komunikatu, który pojawił się na stronie internetowej resortu. Przy czym, co niezwykle istotne rozwiązania takiego nie przewiduje ustawa o VAT. Zgodnie z ustawą o VAT możliwość powrotu do zwolnienia w sytuacji utraty prawa do niego lub rezygnacji ze zwolnienia możliwa jest nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował.
Komunikat resortu finansów odnosi się jedynie do podatników, którzy zrezygnowali ze zwolnienia, a nie wspomina nic o podatnikach, którzy rozpoczynając działalność gospodarczą uznali, że nie mają prawa do zwolnienia lub złożyli aktualizację VAT-R i wskazali datę utraty prawa do zwolnienia z uwagi na świadczenie usług wyłączonych ze zwolnienia. Można jedynie domniemywać, że wszyscy podatnicy będą w tej sytuacji traktowani tak samo, mimo, że komunikat dotyczy wyłącznie sytuacji rezygnacji ze zwolnienia.
Z praktycznego punktu widzenia możliwość powrotu do zwolnienia wydaje się atrakcyjna. Jednak nie sposób nie zauważyć , że próbując naprawić swój własny błąd Ministerstwo Finansów proponuje rozwiązanie, które jest sprzeczne z literalnym brzemieniem obowiązującej ustawy o VAT.
Istnieją poważne wątpliwości, czy skorzystanie z propozycji resortu , powołującego się na zasadę zaufania do państwa, powinno wywołać skutki prawne. Można jednak zakładać, że w większości przypadków organy skarbowe nie będą kwestionowały możliwości powrotu do zwolnienia.
Zobacz także:
Tagi: zwolnienie z vat
