Problem: Referendum, które odbyło się pod koniec czerwca, wykazało przewagę zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Co prawda nie nastąpi to szybko, bo muszą być opracowane i przeprowadzone odpowiednie procedury, ale już spekuluje się o konsekwencjach dla pozostałych państw UE. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może też wpłynąć na systemy prawne innych państw. Jakie skutki podatkowe mogą się wiązać z Brexitem?
Brexit wpłynie na sposób rozliczeń VAT z Wielką Brytanią
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć skutki dla rozliczeń podatkowych. Czujni powinni być w szczególności przedsiębiorcy mający brytyjskich kontrahentów oraz podmioty powiązane kapitałowo.
Rozwiązanie: Wielka Brytania jako członek Unii Europejskiej jest objęta dyrektywami UE dotyczącymi m.in. prawa podatkowego oraz celnego. Konsekwencją Brexitu będzie to, że Wielka Brytania nie będzie już objęta systemem prawa unijnego, a więc m.in. dyrektywami podatkowymi. Nie musi to jednak oznaczać całkowitego zaniku preferencji obecnie przewidzianych dla transakcji z Wielką Brytanią. Konsekwencje podatkowe będą zależne od statusu, jaki Wielka Brytania otrzyma czy też wynegocjuje po ewentualnym Brexicie, oraz od wewnętrznych przepisów brytyjskich.
Wpływ na podatki dochodowe
Podatki dochodowe nie są co prawda zharmonizowane na poziomie UE, jednak wybrane zagadnienia są również regulowane przez dyrektywy UE – dotyczy to opodatkowania dywidend, odsetek, należności licencyjnych. Preferencyjne rozwiązania są przewidziane nie tylko dla podmiotów z siedzibą w krajach UE, ale również dla członków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
Niektórymi preferencjami jest dodatkowo objęta Szwajcaria, pomimo że nie należy do EOG. Stąd bardzo istotny będzie status Wielkiej Brytanii po faktycznym Brexicie. W skrajnym przypadku może być traktowana jak państwo trzecie. W takim wariancie, w sprawach opodatkowania CIT, jedynymi szczególnymi przepisami byłyby postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (członkostwo w UE nie jest powiązane z treścią tej umowy).
Zobacz także:
- Co zrobić, aby wycofywać nieruchomość z majątku spółki?
- Minister finansów wyjaśnia, jak opodatkować sprzedaż posiłków
- Sprawdź, czy faktury papierowe można przechowywać elektronicznie
Tagi: rozliczenie podatku
