Przerobienie samochodu firmowego na tzw. bankowóz, polegające na wstawieniu sejfu w miejscu bagażowym auta stało się dość popularnym sposobem na odliczenia VAT od auta firmowego. Takich przeróbek dokonywali często przedsiębiorcy, których główna działalność operacyjna wcale nie polegała na przewożeniu gotówki, tylko pracowali w innych branżach. Często też tego rodzaju „bankowozy” oferowały firmy leasingowe.
Bankowóz wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem pozwala na pełne odliczenie VAT
Wykorzystanie bankowozu do celów innych niż jego przeznaczenie wyklucza możliwość odliczenia VAT naliczonego w pełnej wysokości. Tylko podmiot, który trudni się zawodowo przewozem wartości pieniężnych, może skorzystać z pełnego odliczenia podatku od nabytego pojazdu specjalnego.
Zarówno sądy administracyjne, jak i Ministerstwo Finansów są zdania, że odliczanie VAT w takich sytuacjach jest nieprawidłowe. Zdaniem organów fiskusa, podatnik, który składając deklarację VAT-7 odlicza pełną kwotę VAT, popełnia błąd. Takie odliczenie nie przysługuje bowiem podatnikowi, który nie zajmuje się działalnością przewożenia wartości gotówkowych.
Taką sprawą zajmował się WSA w Gdańsku (I SA/Gd 1303/13) po skardze przedsiębiorcy, któremu urząd skarbowy zakwestionował odliczenie VAT. Podatnik powołał się na stanowisko sądu zawarte w wyroku z 22 lutego 2013 r. wydanym przez WSA w Warszawie (III SA/Wa 2016/12), w którym sąd stwierdził, że bankowóz w zasadzie może nabyć każdy podatnik, jeśli tylko prowadzi działalność opodatkowaną i to już uprawnia do pełnego odliczenia VAT od jego zakupu. Gdański WSA zgodził się z tym orzeczeniem w takim zakresie, że brak jest przepisów, które wykluczają możliwość nabycia bankowozu, podobnie jak koparki, ładowarki czy żurawia, a nawet pojazdu pogrzebowego.
Przepisy prawa nie zabraniają również użytkowania bankowozu poza działalnością bankową. Jednak, nie oznacza to automatycznie, że każdemu czynnemu podatnikowi VAT, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności i sposób wykorzystania pojazdu specjalnego, przysługuje prawo do odliczenia pełnego odliczenia VAT – zarówno z faktur dokumentujących leasing, tak jak w przedmiotowej sprawie, czy zakupu paliwa do tego pojazdu. Bankowóz jest pojazdem specjalnym i służy do konkretnych czynności specjalistycznych, a mianowicie jest przeznaczony do wykonywania specjalnej funkcji jako podstawowej – czyli do transportu wartości pieniężnych. Takie przeznaczenie, rozumiane sensu stricto, powoduje, że wykorzystanie tego pojazdu powinno być ściśle powiązane z profilem działalności gospodarczej i nie może polegać na okazjonalnym jego wykorzystaniu do wykonywania czynności opodatkowanych, które polegają zupełnie na czymś innym.
Stefan Majerowski
Zobacz także:
Tagi: odliczenie vat, usługi bankowe
