W polskich przepisach w art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy:
Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnej bez akcyzy
Częściowo skażony alkohol zużywany do czyszczenia linii produkcyjnych jest zwolniony z podatku akcyzowego. Tak wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej prawa podatkowego. Resort finansów wyjaśnił także rozbieżności w interpretacji niektórych sformułowań zawartych w ustawie akcyzowej.
- skażony środkami skażającymi, określonymi w załączniku nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 16 września 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 1108) w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy, oraz
- wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
Pojawiają się jednak rozbieżności interpretacyjne zwłaszcza odnośnie sformułowania "wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi".
Różnice dotyczą tego, czy za wykorzystanie do produkcji, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, należy uznać użycie częściowo skażonego alkoholu polegające jedynie na wejściu alkoholu w skład wytworzonego wyrobu, czy również takie użycie częściowo skażonego alkoholu, które jest niezbędne do wyprodukowania wyrobu nieprzeznaczonego do spożycia przez ludzi m.in. użycie do czyszczenia linii technologicznych.
Minister finansów wyjaśnił, że częściowo skażony alkohol jest zużywany do czyszczenia linii produkcyjnych ze względów technologicznych po to, aby wyprodukowany produkt nieprzeznaczony do spożycia przez ludzi spełniał normy czystości składu. Zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym zwolnieniu od akcyzy podlega częściowo skażony alkohol wykorzystywany również do czyszczenia linii produkcyjnych.
Interpretacja ogólna ministra finansów z 8 kwietnia 2014 r., nr AG3/033/26/2013/FLL/6
Zobacz także:
Tagi: akcyza
