Oszustwa karuzelowe są najpoważniejszymi przestępstwami skarbowymi w Unii Europejskiej. Powodują największe uszczuplenia w budżecie Wspólnoty i poszczególnych państw członkowskich. Ich celem jest najczęściej wyłudzenie VAT, który w rzeczywistości nigdy wcześniej nie został zapłacony.
Skarbówka coraz sprawniejsza w wykrywaniu oszustw karuzelowych
Ściganie oszustw karuzelowych nie jest łatwe, ale fiskus ma spore osiągnięcia w ich rozbijaniu. To efekt współpracy kontroli skarbowej, urzędów skarbowych, organów ściągania i zagranicznych administracji.
W oszustwach karuzelowych bierze udział najczęściej grupa kilku lub kilkunastu firm, funkcjonujących jako ogniwa podatkowej karuzeli, zawierających pozorne transakcje. W dużym uproszczeniu schemat karuzeli podatkowej wygląda tak: firma z kraju UE, np. z Polski, sprzedaje towar do innego kraju unijnego. Na tym etapie wykorzystuje zerową stawkę VAT, która obowiązuje w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Firma, która sprzedaje towar kontrahentowi z innego państwa członkowskiego, nie deklaruje VAT do wpłaty. Jednocześnie korzysta z prawa do odliczenia VAT naliczonego zawartego w fakturach zakupu. Następnie nabywca, np. słowacka firma, natychmiast sprzedaje ten sam towar kolejnej firmie, ta kolejnej, a ostatecznie towar trafia ponownie do Polski. Podmioty zobowiązane do zadeklarowania i wpłaty VAT nie wpłacają go, często znikając. Natomiast sprzedawcy – dostawcy towarów wewnątrz UE wykazują tę transakcję jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, stosując 0-proc. VAT.
Przestępstwa karuzelowe są bardzo trudne do ujawnienia. Ich udowodnienie jest skomplikowane i wiąże się z licznymi działaniami rozpoznawczo-analitycznymi. Organy kontroli skarbowej mają na koncie duże sukcesy w walce z nimi. Niedawno odkryto sieć powiązań między kilkudziesięcioma podmiotami, które wprowadzały do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury VAT w zakresie usług IT i SMS. Zakończone postępowania kontrolne udaremniły wyłudzenie zwrotu VAT w wysokości ponad 56 mln zł.
Zobacz także:
