Ministerstwo finansów zachęca do udziału w prekonsultacjach - mają dać szansę na wypracowanie jak najbardziej optymalnych rozwiązań. Szczególnie, że projekt przewiduje dość obszerne zmiany w obowiązującej regulacji Ordynacji podatkowej. Regulacja, która będzie wynikiem prekonsultacji jeszcze przed przekazaniem do Sejmu ma stać się przedmiotem konsultacji publicznych. Przewiduje się, że finalnie pracę nad nowelizacją będą już prowadzone w kolejnej kadencji Sejmu.
Zmiany w Ordynacji podatkowej
Rozpoczęły się prekonsultacje dotyczące proponowanych zmian w ordynacji podatkowej. Potrwają one do 31 sierpnia, a efektem mają być takie regulacje Ordynacji podatkowej, które odpowiadają na potrzeby zainteresowanych środowisk, ułatwiając także codzienne funkcjonowanie. Jakich zmian w przepisach podatkowych możemy się spodziewać?
Spójrzmy jakie zmiany w Ordynacji podatkowej są proponowane przez autorów nowych przepisów.
Zobacz także: Ordynacja podatkowa 2024: Sprawdź, o ile wzrosną wnioski o wydanie interpretacji podatkowych
Podatnik ma mieć możliwość skierowania na swój wniosek niektórych spraw podatkowych do postępowania uproszczonego. Ułatwieniem ma być także możliwość umorzenia podatku jeszcze zanim upłynie termin jego płatności. Tym samym nie będzie już istniała konieczność oczekiwania na powstanie zaległości podatkowej.
Zmianie ulec ma także możliwość zapłaty podatku za podatnika. Obecnie osoby spoza jego najbliższej rodziny mogą zapłacić podatek jedynie do kwoty 1000 zł, natomiast proponuje się, by limit ten wzrósł do 5000 zł.
Zobacz także: Praca zdalna i wynagrodzenia od 1 lipca 2023 r. po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego
Ma nie być już konieczności składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty - dotyczy to jednak jedynie przypadku, gdy nadpłata ta będzie już wynikała z korekty deklaracji podatkowej.
Zmiany dotyczą także samego procesu korekty deklaracji podatkowej. Będą mogły jej dokonać z urzędu organy podatkowe przeprowadzające czynności sprawdzające - właśnie w ramach tych czynności. Generalnie planowane jest rozszerzenie uprawnień organów podatkowych prowadzących czynności sprawdzające, także na przeprowadzenie kontroli podatkowej (zamiast naczelnika urzędu skarbowego).
Zobacz także: Projekt zmian w Ordynacji podatkowej – konsultacje w MF
W Ordynacji podatkowej mają się także pojawić nowe przesłanki powodujące zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Proponowane jest rozszerzenie możliwości dokonywania blokady, które będą teraz dotyczyły nowych kategorii rachunków bankowych. Nowości mają pojawić się także w zakresie odpowiedzialności spółek kapitałowych oraz odpowiedzialności członków zarządu tych spółek.
Prawdopodobnie będzie też wprowadzony termin obowiązywania interpretacji podatkowych, a opłaty za wydanie interpretacji mają być uzależnione od rodzaju i wielkości wnioskodawcy. Wniosek o wydanie interpretacji ma mieć formę elektroniczną, jeśli składa go profesjonalny podmiot. W określonych przypadkach - doprecyzowanych w nowych przepisach - ma być możliwe także zastąpienie interpretacji podanymi do publicznej wiadomości objaśnieniami podatkowymi.
Nowością jest wprowadzenie nieznanej dotąd - wiążącej informacji klasyfikacyjnej.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
