Interpretację indywidualną wydaje minister finansów na wniosek zainteresowanego, w jego indywidualnej sprawie. Przyjmuje się, w dużej mierze za sprawą orzecznictwa sądowego, że podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest osoba, która wykaże związek przedstawionego stanu faktycznego z jej możliwą odpowiedzialnością podatkową.
Interpretacja podatkowa oznacza bezpieczeństwo rozliczeń
Podatnik nie ma obowiązku stosowania się do wyjaśnień fiskusa zawartych w interpretacji prawa podatkowego. Jednak gdy postąpi zgodnie z tymi wytycznymi, nie będzie ponosił negatywnych skutków.
O wydanie tego rodzaju interpretacji może się bowiem ubiegać każdy, dla którego określone we wniosku okoliczności mogą rodzić wskazane wcześniej konsekwencje podatkowe, w tym:
- podatnicy,
- osoby trzecie odpowiadające za podatkowe długi tych podmiotów,
- płatnicy,
- przyszli przedsiębiorcy.
Do złożenia wniosku można wykorzystać specjalnie przeznaczonego do tego celu formularza ORD-IN (dostępny ze strony internetowej Ministerstwa Finansów). W imieniu ministra interpretacje wydają dyrektorzy 5 wybranych izby skarbowych: w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu oraz Warszawie.
Wnioskodawca jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia we wniosku zaistniałego stanu faktycznego lub opisu zdarzenia przyszłego. Skuteczne złożenie wniosku wymaga również uiszczenia opłaty w wysokości 40 zł. Pobiera się ją od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, co oznacza, że jeśli w jednym wniosku jest ich kilka, opłata podlega odpowiedniemu zwielokrotnieniu.
Fiskus ma maksymalnie 3 miesiące na wydanie interpretacji organu podatkowego. Termin ten liczy się od dnia wpływu wniosku do organu podatkowego, z tym że nie wlicza się do niego m.in. okresów zawieszenia postępowania oraz opóźnień powstałych z przyczyn niezależnych od organu. Skutkiem niezachowania terminu przez organ jest tzw. milcząca interpretacja, czyli uznanie, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest poprawne w pełnym zakresie.
Jeśli podatnik nie jest zadowolony z otrzymanej interpretacji, może ją zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jednak zanim to zrobi, musi wezwać fiskusa do usunięcia naruszenia prawa.
Zobacz także:
Tagi: interpretacja podatkowa
