Polska podpisała umowę ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych, wdrożenia ustawodawstwa FATCA oraz uzgodnień końcowych.
Amerykański fiskus otrzyma informacje z polskich banków
Na mocy umowy FATCA polskie instytucje finansowe będą przekazywać do USA dane o rachunkach, których właścicielami są amerykańscy podatnicy. Natomiast amerykańskie instytucje przekażą polskiemu fiskusowi informacje o rachunkach i dochodach polskich rezydentów.
FATCA(Foreign Account Tax Compliance Act) to amerykańska ustawa o ujawnianiu na cele podatkowe informacji finansowych o rachunkach zagranicznych. Celem tego aktu prawnego jest uszczelnienie amerykańskiego systemu podatkowego. Przepisy zobowiązują zagraniczne instytucje finansowe (np. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe; teraz także polskie) do informowania amerykańskich urzędów skarbowych o rachunkach prowadzonych na rzecz podatników i/lub obywateli amerykańskich.
Przepisy FATCA przewidują, że instytucja, która nie wywiąże się z obowiązków informacyjnych zostanie obciążona potrąceniem podatku w wysokości 30% od dochodu ze źródeł z USA. Informacje o rachunkach prowadzonych dla rezydentów podatkowych USA w polskich instytucjach finansowych będą przez nie zbierane i raportowane do krajowej administracji podatkowej, a następnie zostaną automatycznie przekazane do USA.
Podstawą do wymiany informacji określonych w umowie FATCA jest obowiązująca, dwustronna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz wielostronna Konwencja o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych z 1988 r.
Zobacz także:
Tagi: obowiązek podatkowy
