W rozpatrywanej sprawie chodziło o spółkę, która zatrudnia pracowników mobilnych. Osoby te często są delegowane za granicę do pracy w ramach grupy. Taki pracownikom przedsiębiorstwo wynajmuje mieszkania. Pytanie dotyczyło tego, czy taki wydatek trzeba doliczyć mu do przychodu.
Zwrot kosztów zakwaterowania oddelegowanego pracownika bez PIT
Finansowane pracownikowi wydatków na pokrycie zakwaterowania w czasie jego oddelegowania do pracy za granicę, nie stanowią przychodu ze stosunku pracy. Potwierdzają to organy podatkowe.
Wyjazd nie ma związku z celami osobistymi zatrudnionego
Pobyt pracownika za granicą jest ściśle związany z realizacją jego obowiązków pracowniczych i nie ma w żadnym przypadku charakteru prywatnego. W konsekwencji tego typu wydatki nie mają żadnego związku z celami osobistymi pracownika, a wyłącznie i bezpośrednio z celami służbowymi.
Poniesienie kosztów zakwaterowania (czynszu oraz mediów) i asysty przy jego poszukiwaniu pracownikowi działającemu w interesie pracodawcy ma bezpośredni związek z wykonywaniem obowiązków służbowych pracownika wynikających z umowy o pracę/listu oddelegowującego.
Koszty są ponoszone w interesie pracodawcy
Nie może być uznane za przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń otrzymanych w ramach stosunku pracy łączącego go ze spółką, ponieważ w takim przypadku pracownik realizuje wyłącznie postanowienia zawarte w zapisach umowy o pracę/listu oddelegowującego dotyczące miejsca wykonywania pracy.
Wydatek ten jest ponoszony w interesie pracodawcy i stanowi koszt działalności gospodarczej poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Nie stanowi on jednak przysporzenia w majątku pracownika, gdyż nie służy realizacji jego celów osobistych
W opinii spółki nie można stwierdzić, że zapewnienie pracownikowi oddelegowanemu zakwaterowania (czynszu i mediów), czy też asysty przy jego poszukiwaniu zostało spełnione w interesie pracownika, a wiec nie są spełnione wszystkie niezbędne przesłanki, aby uznać wartość tych świadczeń za przychód pracownika ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu PIT (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13).
Organ podatkowy przyznał spółce rację
W konsekwencji spółka uważała, że finansowane pracownikowi tych wydatków nie stanowią przychodu pracownika ze stosunku pracy, albowiem koszty te połączone są tylko i wyłącznie z wykonywaniem przez pracownika obowiązków wynikających z umowy o pracę (kontraktu oddelegowującego) oraz tylko i wyłącznie w interesie pracodawcy. Izba skarbowa przyznała spółce rację.
Sądy orzekają podobnie
Stanowisko zaprezentowane przez spółkę znajduje również potwierdzenie w licznych wyrokach sądów administracyjnych, przykładowo wyrok WSA w Kielcach (sygn. akt Nr I SA/Ke 463/14), czy też wyrok WSA w Poznaniu w Poznaniu z 20 listopada 2014 r. (sygn. akt Nr I SA/PO 548/14).
Warto też zwrócić uwagę na interpretację indywidualną z 13 października 2015 r. (nr IPPB4/4511-788/15-7/IM), w której minister finansów stwierdził, że „finansowanie pracownikowi wydatków na pokrycie kosztów noclegu w hotelu, tymczasowego zakwaterowania oraz dodatkowych usług, takich jak asysta w poszukiwaniu mieszkania dla pracownika w kraju goszczącym oraz sprzątania wynajętego mieszkania w czasie jego oddelegowania do pracy za granicę, nie stanowią przychodu pracownika ze stosunku pracy, albowiem koszty te połączone są tylko i wyłącznie z wykonywaniem przez pracownika obowiązków wynikających z umowy o pracę (kontraktu oddelegowującego) oraz tylko i wyłącznie w interesie pracodawcy.
Edukacja dzieci pracowników oddelegowanych też bez PIT
Z kolei w interpretacji indywidualnej nr IPPB4/4511-1513/15-2/IM dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przyznał, że także pokrycie kosztów edukacji dzieci pracowników oddelegowanych, nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku pracy.
Jest to połączone i ściśle związane z wykonywaniem przez pracownika obowiązków wynikających z umowy o pracę (listu oddelegowującego) w okresie oddelegowania. W konsekwencji jest to świadczenie zapewnione w interesie pracodawcy i stanowi koszt prowadzonej działalności gospodarczej poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródeł, realizowanego poprzez zatrudnienie i oddelegowanie pracowników.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 lutego 2016 r., nr IPPB4/4511-1514/15-2/IM.
Art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 16, art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Zobacz także:
