Bardzo często podatnicy, także osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, w okresie letnim wykorzystując posiadane nieruchomości, wynajmują je letnikom. Tego rodzaju działalność sezonowa, najczęściej trwa w okresie od maja do końca sierpnia. Posiadając np. domek letniskowy, udostępniany odpłatnie turystom, niekiedy podatnicy zastanawiają się czy powinni odprowadzać zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 17 czy też 8,5 proc.? Nie zawsze też osoby wynajmujące wiedzą, czy prowadząc tego rodzaju działalność sezonową powinny zakładać działalność gospodarczą.
Wynajmowanie domku letniskowego jest działalnością gospodarczą
Wynajmowanie w sezonie letnim domku letniskowego i uzyskiwanie w ten sposób przychodów stanowi działalność gospodarczą. Jeżeli ma być opodatkowana w formie ryczałtu, stawka podatku powinna wynosić 17 proc.
W wydanej interpretacji prawa podatkowego, minister finansów przypomniał, że sezonowy wynajem domu letniskowego to tak naprawdę wiele cyklicznych, powtarzalnych okresowo, w sposób zorganizowany i ciągły czynności podejmowanych w celach zarobkowych, a więc spełniających kryteria wynikające z definicji działalności gospodarczej.
Zakwalifikowanie uzyskiwanych przychodów do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest uzależnione od zgłoszonego do urzędu skarbowego źródła osiąganych przychodów, np. zgłoszenie najmu prywatnego, lecz od rodzaju i charakteru podejmowanych działań.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem wynosi 17%. Sezonowy najem domku letniskowego stanowi działalność gospodarczą – usługi związane z zakwaterowaniem. Tego rodzaju usługi nie można uznać za najem prywatny, o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Przychody uzyskane w taki sposób należy opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Będą one podlegały opodatkowaniu 17% stawką ryczałtu, nie zaś stawką 8,5%.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 kwietnia 2013 r., nr ITPB1/415-119A/13/IG
Zobacz także:
Tagi: działalność sezonowa, ryczałt
