Wypłacane i zwracane pracownikom diety i inne należności za czas podróży służbowej stanowią przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Przychód ten jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości limitu określonego w rozporządzeniu delegacyjnym i na zasadach określonych tym rozporządzeniem. Ewentualna nadwyżka wypłacanych, zwracanych bądź finansowanych świadczeń ponad limit podlega opodatkowaniu.
Wydatki na obiad opłacane kartą podlegają limitom
Diety wypłacane pracownikom na podróż służbową są zwolnione z PIT, ale tylko do pewnego limitu. Kwoty ponad limit powinny być opodatkowane z tytułu uzyskania przychodu. Dotyczy to także sytuacji, w której pracownicy w czasie podróży służbowej korzystają z firmowych kart płatniczych.
Na pracodawcy spoczywa obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia na rachunek urzędu skarbowego odpowiedniej zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych diet i zwróconych bądź sfinansowanych innych kosztów z tytułu odbywanej podróży służbowej przez pracowników.
Z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:
- diety,
- zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 30 zł za dobę podróży. Pracownik nie otrzymuje diety, jeżeli zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie.
Kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
- śniadanie – 25 % diety;
- obiad – 50 % diety;
- kolacja – 25 % diety.
W przypadku podróży zagranicznych kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
- śniadanie – 15 % diety;
- obiad – 30 %. diety;
- kolacja – 30 % diety.
Interpretacje indywidualne dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 kwietnia 2014 r.; nr ILPB2/415-73/14-4/WM oraz ILPB2/415-73/14-5/WM.
Zobacz także:
Tagi: podróż służbowa, diety
