Od 1 stycznia 2015 r.za sprawą ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. 1662) zmieniły się przepisy dotyczące przychodów pracowniczych od służbowych aut udostępnionych pracownikom za darmo. Obecnie wartość przychodu jest ustalana w sposób ryczałtowy i zależy od pojemności silnika samochodu.
Używanie firmowego auta jest dla pracownika przychodem
Udostępnianie przez szefa samochodów służbowych pracownikom do celów prywatnych stanowi dla nich nieodpłatne świadczenie, którego wartość należy zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy.
Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
- 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;
- 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.
Momentem powstania przychodu ze stosunku pracy z tytułu uzyskania nieodpłatnych świadczeń jest dzień, w którym pracownik otrzymał od pracodawcy prawo do skorzystania z tych nieodpłatnych świadczeń. Przychód powstaje w miesiącu użytkowania (wykorzystywania) przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych, czyli w chwili faktycznego wykorzystania tego środka transportu. W tego rodzaju sprawie wypowiedział się dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (interpretacja indywidualna z 26 maja 2015 r., nr IBPBII/1/4511-151/15/MK).
Chodziło o przedsiębiorcę, który zamierza od 1 kwietnia 2015 r. udostępnić nieodpłatnie pracownikom samochody służbowe do celów prywatnych. Wątpliwości dotyczyły tego, jak ustalić moment powstania przychodu w PIT. Nie było też jasne, do kiedy należy obliczyć i wpłacić zaliczkę na ten podatek, skoro pracownik będzie użytkował samochód od 1 do 30 kwietnia 2015 r., a wynagrodzenie pracownika płatne jest z dołu do 10. następnego miesiąca, tj. do 10 maja 2015 r.
Izba skarbowa przyznała rację podatnikowi, że przychód z tytułu korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych powstanie w okresie faktycznego wykorzystania samochodu przez pracownika, tj. w kwietniu 2015 r. W konsekwencji płatnik ma obowiązek do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu do 20 maja 2015 r.
Zobacz także:
