Aby skorzystać z ulgi internetowej w 2012 r., dowodem poniesienia wydatków na ten cel nie musi być obecnie faktura – może to być każdy dowód, z którego wynika, że uiścił opłatę za użytkowanie internetu, np. przelew bankowy, przekaz pocztowy czy kasowy dowód wpłaty, jest dokumentem stanowiącym podstawę dokonania odliczenia wydatków na internet. Przykład - internet wykorzystywany służbowo Przedsiębiorca użytkuje Internet w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i ma poniesione nakłady udokumentowane fakturami. Koszty Internetu zostały zaliczone do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem nie ma już prawa z tego tytułu skorzystać z ulgi internetowej.
Ulga na internet w PIT 2012
Ulgę internetową można jeszcze odliczyć od dochody w zeznaniach za 2012 r. Ulgę internetową mają prawo zastosować osoby korzystające z internetu w miejscu zamieszkania, jak również w innym miejscu, za pośrednictwem np. laptopa, tabletu czy telefonu komórkowego, czyli urządzeń mobilnych. Prawo do ulgi internetowej przysługuje też osobom korzystającym z łączy w kawiarenkach internetowych.
Przykład - sieć wykorzystywana do celów prywatnych Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie korzysta z Internetu w domu w celach służbowych, nie zalicza jego kosztów do działalności gospodarczej. Posiada jednak dowody – faktury – za korzystanie z Internetu w celach prywatnych w domu na 950 zł. Ma jednak prawo uwzględnić w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego kwotę wydatków brutto nie wyższą niż 760 zł.
Katarzyna Trzpioła, wykładowca na wydziale Zarządzania UW
Zobacz także:
Tagi: odliczenia w pit, ulgi podatkowe, pit 2012
