Niekiedy podatnicy inwestują w działki rolne z zamiarem wyodrębnienie z nich większej ilości działek z pozwoleniem na budowę, które można sprzedać. Trzeba się jednak liczyć, że tego rodzaju transakcje należy opodatkować.
Sprzedaż kilkunastu działek jest działalnością gospodarczą
Podatnik, który jednorazowo zamierza sprzedać kilkanaście działek jednemu nabywcy musi liczyć się z tym, że takie działanie zostanie uznane za działalność gospodarczą, a zyski ze sprzedaży trzeba będzie opodatkować. Nie ma znaczenia czy podatnik sprzedaje działki pojedynczym nabywcom, czy też jedna osoba zakupiła wszystkie działki.
W takiej właśnie sprawie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Badał on sprawę podatnika, który chciał sprzedać jednemu nabywcy działki, będące jego własnością. Mężczyzna kupił wraz z żoną nieruchomość jako jedną działkę rolną, zamierzał wybudować domy dla siebie i dzieci. Teren ten objął plan miejscowy, przewidując na tym obszarze zabudowę mieszkaniową. Wnioskodawca uzyskał podział nieruchomości na 17 działek, a następnie pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych na 10 z nich.
Rok później podatnik rozpoczął budowę jednego z budynków. Następnie podatnik ustanowił odrębność majątkową z małżonkiem, nie dokonując podziału nieruchomości. Postanowił jednorazowo sprzedać jednemu nabywcy wszystkie działki (objęte jedną księgą wieczystą).
Wątpliwości dotyczyły tego, czy w takiej sytuacji sprzedaż 17 działek budowlanych powstałych w wyniku podziału oraz przekształcenia nieruchomości rolnej z majątku wspólnego na prawach współwłasności ustawowej małżeńskiej jest wyłączona z opodatkowania.
Organ podatkowy uznał, że działania podatnika nie były działaniami incydentalnymi i sporadycznymi, lecz nakierowanymi na osiągnięcie określonego dochodu. Zakup ponad 2 ha ziemi służył lokacie kapitału, a nie celom rekreacyjnym rodziny. Czynności podejmowane przez wnioskodawcę nie miały charakteru okazjonalnego i przypadkowego. Całokształt tych czynności świadczy bowiem o celowym działaniu, które ujawnia zamiar zbycia nieruchomości.
Podobnego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Sąd stwierdził, że przy uznaniu takiego działania podatnika za działalność gospodarczą nie stoi na przeszkodzie fakt, że całość nieruchomości wieczystoksięgowej (obejmującej już wyodrębnione geodezyjnie działki) ma zostać sprzedana w ramach jednej transakcji jednemu nabywcy. Nie ma bowiem żadnego powodu, dla którego należałoby różnicować taki sposób zbycia nieruchomości od sytuacji sprzedaży poszczególnych działek różnym nabywcom.
Wyrok WSA w Krakowie z 26 maja 2015 r., I SA/Kr 323/15
Zobacz także:
Tagi: sprzedaż nieruchomości
