Przychody z działalności rolniczej

Kategoria: PIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 25-06-2012 r.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychody z działalności rolniczej, przy spełnieniu określonych warunków, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Natomiast, działami specjalnymi produkcji rolnej, w myśl art. 2 ust. 3 ustawy, są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają tylko niektóre przychody z działalności rolniczej, tj. pochodzące z działów specjalnych produkcji rolnej.

Producenci rolni działający w formie działów specjalnych produkcji rolnej, zgodnie z przepisami, mogą wybrać jeden z dwóch sposobów kalkulacji podstawy opodatkowania. Może nią być dochód rzeczywisty, ustalony na podstawie ksiąg rachunkowych lub dochód szacunkowy.

 

Jak stanowi art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14 ustawy (czyli według zasad dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej), pod warunkiem że podatnik prowadzi księgi (podatkową księgę przychodów i rozchodów bądź księgi rachunkowe) wykazujące te przychody. Jeżeli podatnik zdecyduje się na prowadzenie ksiąg, dochód ustala się na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy. Zgodnie z jego brzmieniem, dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początku roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego.

Natomiast jeżeli podatnik nie zdecyduje się na prowadzenie ksiąg, dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30853 )
Array ( [docId] => 30853 )