Dotychczas podatnik mógł przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego 1% podatku. Jednak wraz ze zmianami wprowadzonymi w poprawkach do Polskiego Ładu, nazywanymi "Niskie Podatki" - zmieniła się wysokość stawki podatku w rozliczeniu zgodnie ze skalą. Zamiast 17% wprowadzono 12%. Organizacje podniosły, że zmiana ta uderzy w wysokość przekazywanych im środków.
Procenty dla organizacji pożytku publicznego
Składając roczne zeznanie podatkowe, możemy przekazać na organizacje pożytku publicznego część swojego podatku. W tym roku ta część została określona na poziomie 1,5%. W jaki sposób przekazać ją dla wybranej organizacji?
Ostatecznie wypracowano pewnego rodzaju kompromis, na podstawie którego - jeśli podatnik dla OPP może w tym roku przekazać 1,5% swojego podatku.
Ministerstwo Finansów podkreśla, że Urząd Skarbowy będzie mógł przekazać należną kwotę dla OPP tylko wówczas, gdy podatnik w pełnej wysokości zapłaci podatek należny, wynikający z rozliczenia PIT, najpóźniej do 30 czerwca 2023 r. Dodatkowo musi on wskazać organizację, która znajduje się w oficjalnym wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 r. w 2023 r. Aktualny wykaz został opublikowany 12 grudnia 2022 r. i zawiera niemal 9 200 organizacji pożytku publicznego.
Termin 30 czerwca powinny zapamiętać także organizacje pożytku publicznego. Aby mogły otrzymać środki z podatków, muszą mieć zgłoszony aktualny numer rachunku bankowego - na to zgłoszenie mają czas właśnie do 30 czerwca 2023 r. Warto także zauważyć, że aby mogły znaleźć się w oficjalnym wykazie musiały w terminie zamieścić sprawozdanie za 2021 r. w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego.
Usługa Twój e-PIT ma zapamiętaną organizację, na której rzecz podatnik dokonał wpłaty w minionym roku. Jeśli więc dana osoba skorzysta z tej formy rozliczenia numer KRS będzie miała uzupełniony automatycznie. Oczywiście będzie miała możliwość także dokonania zmiany swojego wyboru.
Rozliczający swoje dochody emeryci i renciści mogą wskazać wybrane organizacje w składanych deklaracjach PIT-36 lub PIT-37.
Emeryci i renciści, dla których podatek obliczony jest przez organ rentowy w PIT-40A i jest to podatek roczny, w związku z czym nie składają odrębnie PIT-36 ani PIT-37, także mają możliwość przekazania 1,5% dla OPP. Mogą do tego wykorzystać formularz oświadczenia PIT-OP, dzięki któremu Urząd Skarbowy przekaże odpowiednią kwotę, wynikającą z podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A, którą przygotował organ rentowy.
Ważne: Termin na złożenie PIT-OP mija 2 maja 2023 r. Oświadczenie będzie obowiązywało w kolejnych latach, chyba, że zostanie wycofane lub zmienione przez podatnika.
Zobacz także: Emeryci i renciści łatwiej przekażą 1,5% podatku dla OPP
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
