Wskazówka
Poznaj 3 wskazówki Twojego Doradcy Podatkowego i zastosuj je w praktyce
Według doradców podatkowych przekazanie części własności samochodu jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Sprawdź szczegóły.
1. Przekazanie części własności samochodu jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn
Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej nie spowoduje powstania przychodu podatkowego. W dacie przekazania pojazdu na potrzeby osobiste składnik majątku podatnik powinien wykreślić z ewidencji środków trwałych. Darowizna nie jest przychodem z działalności gospodarczej.
Zastosuj w praktyce
Jeżeli przekażesz żonie część własności samochodu nie zapłaci ona podatku od spadku i darowizn. Aby nie płacić podatku dochodowego, musi upłynąć 6 miesięcy od nabycia własności. Pamiętaj, że sprzedaż samochodu po wycofaniu z działalności gospodarczej nie wywołuje konieczności opodatkowania na gruncie podatku VAT.
2. Reklama jest opodatkowana, wtedy, gdy spełnia odpowiednie warunki
Wskazówka
Reklama to nie grunt ani budynek. Nie można jej też uznać za budowlę w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nie jest ona, bowiem ani budowlą w świetle Prawa budowlanego, ani też urządzeniem budowlanym. Dlatego nie będzie ona opodatkowana podatkiem od nieruchomości.
Zastosuj w praktyce
Nie zapłacisz podatku od nieruchomości od reklamy umieszczonej na ścianie budynku mieszkalnego. Reklama nie jest obiektem budowlanym. Rada gminy może podjąć stosowną uchwałę o pobieraniu opłat od reklam umieszczonych na ścianach budynków mieszkalnych.
3. Zeskanowany dokument może być podstawą zaliczenia wydatków do kosztów
Wskazówka
Dowodem księgowym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Wydatki udokumentowane w formie zeskanowanych dokumentów i faktur są dowodami księgowymi.
Zastosuj w praktyce
Możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki udokumentowane zeskanowanymi dokumentami oraz fakturami i dokumentami otrzymywanymi w formie elektronicznej.
Zobacz także:
Tagi: darowizna, samochód służbowy
