Koszty badań profilaktycznych wykonanych przez pracowników obciążają pracodawcę. Nie są oskładkowane i opodatkowane.Wydatki, jakich zakład pracy dokonuje na badania profilaktyczne zatrudnianych osób, nie stanowią także dla pracowników opodatkowanego i oskładkowanego przysporzenia. Dotyczy to również wstępnych badań lekarskich, którym muszą się poddać zgodnie z Kodeksem pracy osoby dopiero rekrutowane do pracy.
Podatkowe skutki profilaktyki zdrowotnej sprawowanej nad pracownikami
Aby oddane pracownikowi koszty kupna okularów korekcyjnych podlegały ulgom, lekarz medycyny pracy, podczas badania profilaktycznego, musi orzec konieczność używania takich okularów w pracy. Preferencje obejmują zarówno rzeczowe świadczenia (dostarczenie okularów czy soczewek przez pracodawcę), jak i uprzednie dofinansowanie ich zakupu czy zwrot kosztów zakupu poniesionych przez pracownika.
Obowiązkiem pracodawcy jest wysłanie zatrudnianego pracownika na wstępne badania lekarskie jeszcze przed dopuszczeniem takiej osoby do wykonywania pracy. Pracodawca wystawia w 2 egzemplarzach skierowanie kandydata do pracy na wstępnie badania na sformalizowanym druku zamieszczonym w załączniku nr 3a do rozporządzenia o badaniach lekarskich.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy zatrudnionego bez aktualnego orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania. Koszty wstępnych badań lekarskich obciążają zakład.
Według fiskusa świadczenia, jakie pracodawca ma obowiązek ponieść na potrzeby realizacji swoich obowiązków BHP, w ogóle nie należą do przychodów ze stosunku pracy. Dlatego pokryte przez niego koszty badań profilaktycznych pracowników są wolne od PIT (m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 5 września 2013 r., sygn. IBPBII/1/415-629/13/BJ). Nie wchodzi też w grę przychód oskładkowany (interpretacja oddziału ZUS w Gdańsku z 22 lipca 2013 r., DI/10000/451/91/2013).
Trzeba też pamiętać o kwestiach związanych z badaniami okulistycznymi. Pracodawca musi zagwarantować pracownikowi, użytkującemu monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasy pracy, okulary korygujące wzrok zgodne z zaleceniami lekarza, jeżeli potrzeba ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego wynika z badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej (§ 2 pkt 4 i § 8 rozporządzenia o monitorach ekranowych).
Aby oddane pracownikowi koszty kupna okularów korekcyjnych podlegały ulgom, lekarz medycyny pracy, podczas badania profilaktycznego, musi orzec konieczność używania takich okularów w pracy. Preferencje obejmują zarówno rzeczowe świadczenia (dostarczenie okularów czy soczewek przez pracodawcę), jak i uprzednie dofinansowanie ich zakupu czy zwrot kosztów zakupu poniesionych przez pracownika (interpretacja ogólna MF z 16 marca 2011 r., DD3/033/3/CRS/11/95).
Zobacz także:
Tagi: badania lekarskie, okulary
