Jeżeli podatnik z jakichś przyczyn nie otrzymał PIT-11, najpierw powinien skontaktować się z pracodawcą i wyjaśnić, z jakich powodów nie dotarła do niego informacja. Gdyby to nie przyniosło rezultatu, podatnik musi zgromadzić niezbędne dokumenty, które pomogą w wypełnieniu PIT za 2014 rok.
Podatek trzeba rozliczyć nawet gdy brakuje PIT-11
Podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT-37 do końca kwietnia, nawet jeżeli pracodawca nie wywiązał się z obowiązku dostarczenia informacji o dochodach i pobranych zaliczkach PIT-11.
Mogą to być przykładowo:
- umowa o pracę,
- wyciągi bankowe,
- paski wynagrodzeń,
- formularze ZUS RMUA.
Do zeznania warto wówczas dołączyć oświadczenie, że podatnik nie otrzymał PIT-11, a także wyjaśnienie, na jakiej podstawie przyjęto wskazane w zeznaniu wartości.
Jeżeli po złożeniu formularza podatnik zorientuje się, że popełnił błąd, wówczas musi skorygować poprzednio złożone zeznanie. Chcąc poprawić np. PIT-37, ponownie należy złożyć ten dokument, ale w odpowiednim miejscu wybrać pole „korekta zeznania” (zamiast „złożenie zeznania”). Trzeba też pamiętać, aby dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. Można to zrobić za pomocą formularza ORD-ZU lub wyjaśnienie napisać samodzielnie.
Trzeba także pamiętać, że istnieją okoliczności, w których podatnik nie ma prawa do złożenia korekty. Występują one wówczas, gdy u podatnika prowadzone są kontrola lub postępowanie podatkowe, a ich zakres przedmiotowy obejmuje dane zawarte w złożonej pierwotnie deklaracji podatkowej.
Z wypełnienie obowiązków złożenia deklaracji warto się pospieszyć, ponieważ PIT złożony po terminie pozbawia podatników możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Zobacz także:
Tagi: pit 11, rozliczenie podatku, rmua, pit 37
